Stosowanie zaworów elektromagnetycznych jest powszechne w instalacjach zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w większych i mniejszych zakładach przemysłowych. Możliwości ich zastosowania jest całe mnóstwo. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto ustalić indywidualne potrzeby instalacji i na tej podstawie dobrać produkt, który będzie w stu procentach spełniał oczekiwania.
Zawory elektromagnetyczne mają dosyć prostą budowę, a ich działanie opiera się na wykorzystaniu pola elektromagnetycznego. Trzeba jednak pamiętać, że choć ich budowa nie jest skomplikowana, będą działały niezawodnie i trwale jedynie wtedy, gdy będą w stu procentach dopasowane do instalacji, nie tylko pod względem rozmiarów. Jest bowiem całe mnóstwo innych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze zaworów.
Moc, napięcie i rodzaj medium
Wśród najważniejszych parametrów, jakie musimy wziąć pod uwagę przy wybieraniu konkretnego zaworu, bardzo istotne jest podanie napięcia oraz mocy cewki – jeśli będą nieodpowiednie, zawór nie będzie działał prawidłowo. Ważny jest również rodzaj zasilania w instalacji, czy jest to prąd stały czy zmienny. Kolejną kwestią jest dopasowanie zaworu do rodzaju medium, jakie w instalacji będzie przesyłane. Nieco inaczej wyglądają i są skonstruowane zawory, w których płynie zimna woda, inne są do wody ciepłej, pary wodnej czy sprężonego powietrza. Jeszcze inne do gazów, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Spore zapotrzebowanie jest również na zawory do instalacji, w których płynie agresywny czynnik roboczy, czyli taki, który może być szkodliwy nie tylko dla otoczenia, ale również dla samego zaworu. Nieumiejętnie dobrany pod względem jakości i wytrzymałości zawór będzie bowiem w takiej sytuacji narażony na działanie niszczącego czynnika, a co za tym idzie – jego trwałość, wytrzymałość i użyteczność znacznie się obniżą w czasie jego użytkowania.
Temperatura, ciśnienie, materiał
Wybierając zawory, powinniśmy zwracać uwagę także na takie parametry, jak temperatura medium, które będzie płynęło przez instalację, temperatura otoczenia, ciśnienie medium – od tych czynników powinny być uzależnione trwałość i wytrzymałość zaworów. W trakcie poszukiwania odpowiedniego elektrozaworu na pewno natrafimy również na rozwiązania wykonane z różnych materiałów – mosiądzu, stali nierdzewnej, a także z tworzywa sztucznego PCV. Wybór konkretnego materiału często jest podyktowany tym, z czego jest wykonana cała instalacja – najczęściej stosuje się bowiem zasadę, że zawory oraz inne elementy dodatkowe w instalacjach powinny być wykonane z tych samych materiałów, co rury i inne większe elementy.