PIT od podszewki. Co warto o nim wiedzieć?

PIT to nie tylko formularz, który każdego roku trzeba wypełnić w celu rozliczenia z fiskusem. Skrót PIT pochodzi od angielskiego Personal Income Tax. Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem bezpośrednim co oznacza, że – w przeciwieństwie do VAT-u, który pobierany jest przy nabywaniu dobra – podatnik musi samodzielnie odprowadzić go do organów skarbowych.

Dlaczego musisz płacić podatek dochodowy?

W Polsce obowiązek odprowadzania podatku dochodowego wynika z dwóch dokumentów: ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli tzw. ustawy PIT oraz ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przepisy tzw. ustawy ryczałtowej odnoszą się do osób, które wybrały rozliczenie ryczałtem przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, osiągają przychody z tytułu umowy najmu, dzierżawy lub o podobnym charakterze, ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy oraz do duchownych.

Na czym polega rozliczenie podatku dochodowego?

Rozliczenie podatku dochodowego polega na przygotowaniu i złożeniu w urzędzie skarbowym deklaracji PIT; na podstawie zeznania podatnik uiszcza podatek dochodowy lub otrzymuje zwrot nadpłaty z okresowych zaliczekRozliczenia podatku dochodowego dokonuje się na odpowiednim formularzu PIT. W dokumencie podatnik deklaruje swoje przychody, dochody, koszty za miniony rok, a także wszelkie ulgi i odliczenia. Dochód osiągnięty z tytułu umowy o pracę, o dzieło, zlecenia, a także renty i emerytury rozlicza się za pomocą druku PIT-37. Natomiast w przypadku przedsiębiorców wybór jest nieco bardziej skomplikowany – zależy m.in. od wysokości przychodów i wybranego sposobu rozliczenia. Dla przychodów z tytułu działalności gospodarczej najczęściej stosuje się deklarację PIT-36, jeśli jednak przedsiębiorca rozlicza się liniowo, właściwym wyborem będzie PIT-36L.

Rozliczenie deklaracji PIT-37 jest proste i większość podatników korzysta w tym celu z portalu e-Deklaracje. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą jednak napotkać kilka istotnych problemów podczas rozliczania podatku – dlatego wciąż chętnie korzystają z usług biur rachunkowych, takich jak ZBF w Warszawie. Doświadczona księgowa jest w stanie szybko, a przede wszystkim bezbłędnie obliczyć wartość należnego podatku, co oszczędza przedsiębiorcy czasu i nerwów. Z pomocy doradcy podatkowego warto skorzystać już na etapie zakładania działalności gospodarczej. Choć zmiana sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych i rozliczania z urzędem skarbowym jest możliwa również w późniejszym czasie, podjęcie tych decyzji wcześniej może zaoszczędzić ci sporo pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj