Kiedy przeglądasz się w lustrze i przeszkadza Ci nadwaga, sprawa jest wystarczająco poważna, aby się nią zająć. Kiedy wyniki Twoich badań lekarskich mówią, że koniecznie musisz zrobić coś ze swoją wagą – tym bardziej powinieneś zatroszczyć się o siebie. Jednak czym innym jest zdrowy sposób odżywiania się, a czym innym drastyczna dieta. Pierwsze pomaga, drugie – szkodzi.
Zbyt małe posiłki – tuczą
Kiedy chcesz się odchudzić, automatycznie zmniejszasz wielkość swoich posiłków. Może Cię to zaprowadzić w ślepą uliczkę. Zastanów się, czy chcesz nieustannie liczyć kalorie i denerwować się, że zjadłeś za dużo? Lepiej jest wyregulować sobie apetyt w taki sposób, że odruchowo będziesz jadł tyle, ile faktycznie potrzebujesz. I to z przyjemnością!
Gdy opanuje Cię przesadna gorliwość w sprawie odchudzania i drastycznie zmniejszysz swoje posiłki, poniesiesz więcej szkody niż pożytku:
- brak jedzenia organizm odczyta jako zagrożenie głodem i zmniejszy metabolizm,
- głód między posiłkami sprawi, że sięgniesz po szkodliwą przekąskę.
O wielu sprawach związanych ze zdrowym odchudzaniem, możesz dowiedzieć się na portalu żywieniowym Jedz Dobrze. Np. dlaczego podjadanie jest szkodliwe? Ponieważ najczęściej sięgamy po produkty, które wywołują nadmierne stężenie glukozy we krwi, np. ciastka, białe bułeczki, frytki czy makaron z białej mąki. Po ich spożyciu organizm przestawia się na spalanie cukru, zamiast tłuszczu.
Regularne posiłki – odchudzają
Jeżeli chcesz schudnąć, powinieneś zadbać również o to, aby jeść regularnie. Rozwiązaniem może okazać się spożywanie posiłków wg zasady „częściej, a mniej”. Np. zamiast większego śniadania, obiadu i kolacji, korzystniejsze dla Ciebie może okazać się zjedzenie mniejszego śniadania, potem II śniadania, obiadu, po południu niewielkiego podwieczorku, a na koniec dnia – kolacji.
Jeżeli posądzasz siebie o słabą wolę w zakresie odchudzania, niech pocieszy Cię fakt, że zmiana wieloletnich preferencji jedzeniowych nikomu nie przychodzi łatwo. Zgłoś się do poradni żywieniowej online. Wspólnie z dietetykiem przyjrzycie się, jakiej dokładnie diety potrzebujesz, jak powinny wyglądać Twoje posiłki, kiedy, ile i co powinieneś jeść.
Z czasem nauczysz się również, że są produkty, po których czujesz się dobrze, a wrażenie sytości długo się utrzymuje. W sposób naturalny zrezygnujesz z posiłków typu fast food, które obciążają Twój organizm oraz sprawiają, że po upływie krótkiego czasu znowu jesteś głodny.
Zmieniając dotychczasowy sposób odżywiania się, nie nastawiaj się na głód, pot i łzy. Może Cię to zaskoczy, ale zdrowe odżywianie zasadza się na czerpaniu przyjemności z jedzenia. Odkrywasz potrawy, które naprawdę Ci smakują i które służą Twojemu organizmowi. W efekcie jesz ze smakiem i do syta.