Czym zmywać zanieczyszczenia z tapet?

Nie ma uniwersalnego sposobu na usuwanie zanieczyszczeń z tapet: postępowanie należy dostosować do materiału, z którego wykonana jest tapeta. Jedne tapety możesz zmywać na mokro, a nawet delikatnie szorować porowatą gąbką. Dla innych niszczący może okazać się nawet krótkotrwały kontakt z wodą. Inaczej usuwa się plamy z soku owocowego, a inaczej z tłuszczów. Dowiedz się jak czyścić tapety, aby ich nie uszkodzić.

Tapety na ścianę odznaczają się różną podatnością na zaplamienia, a w efekcie bardzo różnią się sposobem usuwania brudu i plam. Najmniej podatne na trwałe zabrudzenia są gładkie tapety winylowe, a najbardziej tanie, niepowlekane apreturą wodoodporną tapety papierowe. Nie każdą zabrudzoną tapetę da się uratować.

Jak poradzić sobie z plamami na tapetach papierowych?

Jeżeli wino, sok lub tłusty sos trafiły na zwykłą tapetę papierową, to praktycznie nie ma szans na wywabienie plamy. Papier wchłania kolorowe płyny i łatwo nasącza się tłuszczem. Plamy na papierze są trwałe, a próby ich wywabiania kończą się często uszkodzeniem tapety i powiększeniem zniszczeń.

Jak uniknąć zrywania zniszczonej i układania nowej tapety, radzi specjalista reprezentujący sklep z tapetami Kraina Barw: – Jeśli tapeta jest świeża, niedawno położona, to najlepsze efekty przynosi wymiana jednego brytu lub jego fragmentu na nowy. Przy starszych tapetach tego typu zabieg nie daje satysfakcjonujących efektów: nowa tapeta może różnić się odcieniem od lekko wyblakłych tapet znajdujących się na ścianie. Bardzo prostym i praktycznym sposobem jest ukrycie plamy. Do tego celu świetnie nadają się obrazy. Można też zasłonić uszkodzony fragment tapety meblem, kotarą lub rośliną ozdobną. Jeżeli taka operacja nie wchodzi w grę, to pozostaje już tylko wymiana tapety na nową.

Wyjątkiem są tapety papierowe, które posiadają wierzchnią powłokę przeciwwodną. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu tego typu tapety papierowe można delikatnie przecierać na mokro.

Plamy nie imają się tapet z winylu

Winyl jest tworzywem całkowicie odpornym na działanie wody. Powleczone nim tapety można zmywać na mokro bez ryzyka uszkodzenia. Tapety winylowe są najlepszą ochroną przed zabrudzeniami tłustymi i płynami w intensywnych kolorach. Nie wchłaniają zanieczyszczeń, a w efekcie nie ulegają trwałym zaplamieniom. Nawet zaschnięty brud można z ich usunąć gąbką zmoczoną w wodzie z odrobiną detergentu. Jeśli Twój wybór padł na gładkie tapety winylowe, to masz pewność, że da się z nich usunąć każdy rodzaj zabrudzenia. Nieco bardziej kłopotliwe są tapety ze spienionego winylu, w tym szczególnie te z mocno wypukłym, reliefowym wzorem. Pomimo tego, że są zmywalne, to nie można usuwać zabrudzeń poprzez szorowanie, aby nie uszkodzić wystających ponad powierzchnię wzorów.

Jak wywabić plamę z tapety tekstylnej?

Piękne tapety tekstylne, w tym przede wszystkim wykonane z materiałów naturalnych, są bardzo trudne do oczyszczania. Należy z nimi postępować podobnie jak z delikatnymi tkaninami naturalnymi. Główna trudność polega na tym, że tapety nie można zdjąć ze ściany: wszystkie zabiegi należy wykonywać bardzo ostrożnie, aby stosowane substancje nie spływały i nie zanieczyszczały tapety pod usuwaną plamą. Im więcej w tapecie jest włókien i innych składników pochodzenia naturalnego, tym mniejsze szanse na skuteczne pozbycie się plam.

Przy czyszczeniu należy stosować bardzo delikatne gąbki, szczotki i ściereczki syntetyczne. Silne pocieranie twardą myjką może łatwo doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia włókien tapety. Zalecana jest też daleko idąca ostrożność w doborze środków czyszczących.

Profesjonalne i domowe środki do usuwania plam

Do czyszczenia tapet, z wyjątkiem papierowych, można używać detergentów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym. Zalecenie to nie dotyczy wybielaczy, silnych odkamieniaczy oraz preparatów dezynfekcyjnych: mogą zawierać substancje, które doprowadzą do trwałego przebarwienia tapety.

Warto też sięgnąć po domowe preparaty. Na przykład do usuwania plam z tłuszczu nadaje się roztwór octu. Do pochłaniania pigmentów zalecana jest starta kreda: proszek należy pozostawić na plamie przez 1-2 godziny, a następnie usunąć miękką szczoteczką. Podobne efekty daje zastosowanie sody oczyszczonej. Z kolei plamy powstałe na skutek dotykania tapety brudnymi rękami można skutecznie usuwać przy użyciu zwykłej gumki do wycierania.

Jeżeli to możliwe, to przed przystąpieniem do usuwania zanieczyszczeń należy sprawdzić oznaczenia tapety, które dotyczą możliwości zmywania na mokro. Różnice bywają bardzo subtelne. Na przykład tapety winylowe nadają się do zmywania na mokro, ale tylko winyl laminowany jest odporny na szorowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj