Jak usunąć krwiaka podpaznokciowego?

Krwiaki podpaznokciowe mogą wydawać się błahym problemem, jednak ich bagatelizowanie często prowadzi do poważnych problemów z paznokciem. Z tego powodu tak ważne jest skorzystanie z pomocy specjalistów i usunięcie wylanej krwi. Jak dokładnie można pozbyć się krwiaka podpaznokciowego? Gdzie należy udać się po zaobserwowaniu rozlanej krwi pod paznokciem?

Sposoby na usunięcie krwiaka podpaznokciowego 

Pozostawienie krwiaka bez udania się do specjalisty może skutkować samoistnym zejściem płytki paznokcia lub koniecznością usunięcia jej chirurgicznie. Czasem dochodzi także do zakażenia. Z tego powodu tak ważne jest wdrożenie odpowiednich działań na krótko po zauważeniu ciemnej plamy pod paznokciem. W tym celu należy udać się do takich specjalistów, jak ci z gabinetu podologicznego Podologia Tatiana Waluk w Gorzowie Wielkopolskim. Tylko lekarz może całkowicie bezpiecznie przebić paznokieć i usunąć krew. Jeśli taki zabieg nie jest skuteczny, konieczne okazuje się usunięcie płytki.

W trakcie całego procesu trzeba też stosować środki, które pozwalają na uniknięcie wystąpienia infekcji. W innym przypadku może bowiem dojść do zakażenia i pojawienia się tężca. Tylko specjalista może przeprowadzić zabieg w sposób bezpieczny i prawidłowy. Nie warto więc samodzielnie przekłuwać płytki, tylko od razu skierować się do sprawdzonego podologa.

Czy krwiak sam się wchłania? 

Usuwanie krwiaka pod paznokciem jest konieczne tylko w przypadku większych urazów. W sytuacji, gdy rozlew krwi okazuje się niewielki, nie trzeba udawać się do specjalisty. Małe krwiaki wchłaniają się samodzielnie w czasie od kilku do kilkunastu dni. Czasem ciemne plamy mogą jednak nie być krwiakiem, a objawem grzybicy. Z tego powodu w sytuacji, gdy niepokojące zjawisko nie zniknie samoistnie w krótkim czasie, warto udać się do podologa. W ten sposób można uniknąć wielu poważnych komplikacji, które niekiedy zagrażają nawet życiu pacjenta.

Jak wygląda zabieg usuwania krwiaka podpaznokciowego? 

Podolog dysponuje wysterylizowanym sprzętem, za pomocą którego narusza powierzchnię płytki. Zazwyczaj w tym celu używa się odpowiedniego frezu. W ten sposób można wycisnąć krew zgromadzoną pod paznokciem. Lekarz dysponuje również wiedzą pozwalającą na polecenie leków, które zapobiegają zakażeniu po zabiegu. Pacjent wychodzi więc z gabinetu bez krwiaka podpaznokciowego i z jasnymi instrukcjami na temat pielęgnowania nawierconej płytki w najbliższych dniach. Cały zabieg trwa krótko i jest praktycznie bezbolesny, ponieważ paznokieć to martwa tkanka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj