Właściwości i zastosowania olejku lawendowego

Lawenda była stosowana już w starożytnym Egipcie oraz średniowieczu i od początku przypisywano jej wiele właściwości prozdrowotnych. Te drogocenne krzewy przez lata były używane jako remedium na różne dolegliwości skórne czy problemy ze snem. Dzięki temu renoma lawendy przetrwała do czasów współczesnych, gdzie nadal jest ona powszechnie stosowana w różnych formach. Poznaj wszystkie właściwości i zastosowania olejku lawendowego.

Jakie właściwości ma olejek lawendowy?

Popularność lawendy wynika z jej wszechstronnego zastosowania i niezwykle przyjemnego zapachu. Olejek wykonany z tego krzewu uzyskuje się drogą destylacji, więc jest on w pełni naturalny. Dzięki temu zachowuje on wszystkie swoje właściwości i może być stosowany jako zamiennik lawendy dostępnej w innej formie.

Lawenda wykazuje działanie antybakteryjne i antygrzybiczne, a dodatkowo pomaga w walce z łupieżem i problemami skórnymi. Już w czasach średniowiecza odkryto jej właściwości wspierające regulację procesów trawiennych i pracy układu pokarmowego. Inhalacje z olejku lawendowego są też doskonałym sposobem na zwalczanie dolegliwości związanych z zaburzeniami funkcjonowania dróg oddechowych.

Gdzie warto zastosować olejek lawendowy?

Ze względu na swoje właściwości, olejek jest często stosowany w walce z problemami skórnymi, takimi jak trądzik czy egzema. Wspomaga on również gojenie się blizn oraz może zostać użyty jako alternatywa dla wody utlenionej, ponieważ dzięki działaniu antybakteryjnemu zapobiegnie wdaniu się zakażenia. W ten sam sposób olejek przyspieszy również usunięcie opryszczki. Olejek lawendowy doskonale radzi też sobie z wysuszoną i popękaną skórą dłoni lub pięt.

Mniej znanym zastosowaniem olejku lawendowego jest używanie go jako środka łagodzącego migreny i nudności. Kilka kropel należy wetrzeć w okolice skroni, karku lub za uszami, w zależności od źródła i nasilenia bólu. Wdychanie zapachu olejku pomaga uspokoić żołądek i błędnik, dzięki czemu olejek lawendowy może być przydatny podczas podróży samochodem lub statkiem, zwłaszcza przy chorobie lokomocyjnej i morskiej.

Najczęściej lawenda jest jednak kojarzona ze stosowaniem przy zaburzeniach snu oraz kojeniu nadmiernego stresu. Olejek lawendowy wykorzystuje się często przy aromaterapii, zwłaszcza u osób cierpiących na depresję i miewających ataki paniki oraz zaburzenia lękowe. Lawenda nie tylko relaksuje, ale i wspomaga wydzielanie się melatoniny, dzięki czemu ułatwia ona zasypianie. Kojący efekt lawendy jest stosowany również u osób chorujących na Alzheimera, ponieważ działa uspokajająco w kryzysowych momentach choroby, a także pomaga unormować funkcjonowanie układu nerwowego.

Kilka wacików nasączonych olejkiem lawendowym oraz umieszczonych w woreczku, może skutecznie zażegnać problem moli zjadających garderobę domowników lub zapachy suchej żywności. Zapach lawendy odstrasza nie tylko mole spożywcze, ale i kleszcze, dlatego przed wycieczką do lasu, parku lub nawet własnego ogrodu, warto natrzeć olejkiem najbardziej newralgiczne i odkryte miejsca na ciele. W ten sposób można uniknąć przyniesienia do domu niechcianego lokatora oraz zminimalizować ryzyko zachorowania na boreliozę.

Gdzie kupić olejek lawendowy?

Olejki eteryczne i zapachowe najlepiej jest kupować w sklepach oferujących produkty do aromaterapii, takich jak Naturalne Aromaty 2, ponieważ otrzymuje się wtedy gwarancję otrzymania naturalnego produktu najwyższej jakości. Olejek lawendowy można znaleźć również pod inną postacią, np. jako składnik świec przeznaczonych do aromaterapii.

Zakupienie czystego olejku o sprawdzonym składzie pozwoli na pełne skorzystanie z dobrodziejstw lawendy, ponieważ krzew w tej formie nadal zachowuje wszystkie swoje właściwości i może być stosowany jako zamiennik dla świeżej rośliny. Dlatego warto kupować olejki pochodzące jedynie z renomowanych źródeł oraz o przejrzystym i krótkim składzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj