Uprawa pigwy pospolitej. Teoria i praktyka.

Chyba mało kto wie, że pigwa jest kuzynką popularnej gruszy. W naszym kraju, nie jest aż tak popularna, mimo że należy do najstarszych gatunków drzewek owocowych. Wszystko się jednak zmienia na korzyść i pigwa jest coraz częściej sadzona a jej owoce używane do wielu smacznych i zdrowych przetworów. Z owoców pigwy można również robić smaczne nalewki. Jaki wygląda uprawa pigwy?

Uprawa pigwy we własnym ogrodzie lub sadzie

Jeżeli chcemy mieć obficie owocującą pigwę, musimy zapewnić jej optymalne warunki. Pigwa jest rośliną, która preferuje glebę dobrze zdrenowaną, ciepłą i żyzną. Źle się czuje w miejscach, gdzie długo stoi woda. Ale równocześnie źle znosi przesuszenie. Trzeba to wziąć po uwagę przy wybieraniu miejsca do sadzenia. Samo podłoże powinno mieć umiarkowanie kwaśny odczyn.

– Pigwa nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o nawożenie. Trzeba też uważać z dostarczaniem jej nawozów azotowych. Natomiast nawożenie fosforowe i potasowe sprzyjają dobremu owocowaniu – mówi ekspert ze szkółki Gospodarstwo Rolne Karolina Wyrzykowska. Przy samy nawożeniu dobrze jest pamiętać, że system korzeni sięga dalej niż rozłożystość korony, dlatego nawóz rozrzuca się szerzej.

Sadzenie i rozmnażanie pigwy

 Pigwa jest wrażliwa na mróz, dlatego lepiej sadzić ją wiosną. Po posadzeniu warto miejsce wokół drzewka posypać obornikiem. Dodatkowo można użyć palika, bowiem na początku system korzenny sadzonki nie jest zbyt rozbudowany.

Rozmnażanie pigwy przeprowadza się przy pomocy odkładów pionowych lub poziomych. W czasie zimowym można również wykonać zdrewniałe sadzonki, które będą gotowe za dwa lata. Gdy się jednak chce mieć pewność, że roślina się przyjmie, najlepiej kupić gotowe drzewka w szkółce lub sklepie ogrodniczym.

Cięcie i formowanie korony drzewka

Cięcie jest bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku pigwy wieloowocowej. Przeprowadza się je po w pierwszych latach życia drzewka, bo wtedy najłatwiej uformować koronę. Obcinanie przeprowadza się na wiosnę, gdy już wegetacja ruszy. Wtedy też łatwo można poznać, które pędy zmarzły i obumarły. Wszystkie te czynności najlepiej przeprowadzić, gdy są już pąki a nie ma jeszcze liści. Wynika z tego, że najlepszy czas na te czynności to marzec i pierwsza połowa kwietnia.

Owoce pigwy

Owoce, zbierane zazwyczaj w październiku, są koloru żółtego lub brązowawego i mają kształt podobny do jabłka. Same z siebie nie są zbyt smaczne, ale za to aromatyczne. Dopiero różnorodne przetwory pomagają docenić walory smakowe pigwy. Bardzo popularne i smaczne są konfitury z tych owoców. Absolutnym hitem jest również nalewka pigwowa na spirytusie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj