Wiosna to doskonały czas na to, aby zadbać o profilaktykę chorób. Mimo że jest ona coraz bardziej powszechna, to wiele osób wciąż zaniedbuje wykonywanie rutynowych badań. Okazuje się, że nawet osoby, które pozornie czują się dobrze, mogą borykać się z najróżniejszymi chorobami. Jakie badania profilaktyczne należy wykonywać regularnie? Czym są pakiety badań medycznych? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Badania morfologiczne to podstawa
Morfologia to jedno z najbardziej podstawowych badań, które należy wykonać prawie przed każdą wizytą u lekarza specjalisty. Pozwala ona ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta i umożliwia bardzo szybkie rozpoznanie pierwszych sygnałów choroby. Badanie dostarcza wiedzy między innymi o krwinkach czerwonych, białych oraz płytkach krwi. Morfologię należy wykonywać profilaktycznie raz na jakiś czas, nie tylko wtedy, gdy zostanie ona zlecona przez lekarza.
Istnieje jednak wiele symptomów, które powinny stanowić dla Ciebie znak, by udać się na testy diagnostyczne. Należą do nich między innymi częste pojawianie się siniaków, długotrwałe zmęczenie organizmu, a także trudności w gojeniu się ran. Nawet jeśli morfologia nie wykaże żadnych niepokojących wyników, to profilaktycznego badania krwi nie należy zaniedbywać!
Pakiety badań medycznych dostosowane do twoich potrzeb!
Wiele prywatnych centrów medycznych proponuje badania medyczne dopasowane do płci, wieku lub objawów. Są one dostępne w specjalnych pakietach, zawierających kompleksowe testy u specjalistów w danej dziedzinie. Zależnie od kategorii testów diagnostycznych można wybrać badania dla kobiet i dla mężczyzn. Dostępne są również testy przygotowane z myślą o COVID-19, diagnostyce nowotworów, badaniach genetycznych i tych skupionych wokół układu pokarmowego. Nie brakuje też zestawów badań dla przyszłych mam!
Jakie badania profilaktyczne zalecane są kobietom?
Grupa pakietów badań medycznych dla kobiet skupia się wokół profilaktyki najczęściej występujących chorób. Panie powinny regularnie wykonywać testy laboratoryjne badające krew, mocz, potas i magnez, a także TSH, czyli hormon tarczycy. Oprócz tego bardzo ważne są również badania medyczne przeprowadzane przed oraz w trakcie ciąży, takie jak badania prenatalne, czy też badania laboratoryjne, sprawdzające kwas foliowy, glukozę, przeciwciała HBs i HCV. W niektórych centrach medycznych dostępne są również testy genetyczne na niepłodność żeńską.
O tych badaniach powinni pamiętać mężczyźni!
W przypadku panów bardzo dużą wagę przykłada się do badań moczu oraz prostaty – szczególnie u mężczyzn po 40. roku życia. Warto też zainteresować się badaniami profilaktycznymi skierowanymi do osób aktywnych oraz mężczyzn na diecie. Są to pakiety, które obejmują nie tylko same testy diagnostyczne, lecz także badania laboratoryjne oraz konsultacje z lekarzem. Dla panów planujących rodzicielstwo dostępne są również testy genetyczne na niepłodność męską.