Opłata klimatyczna za pobyt w górach. Co to takiego?

Podróżując po polskich miejscowościach, zwłaszcza nad morzem i w górach, wiele osób spotkało się na pewno z określeniem „opłata klimatyczna”, która była doliczana do rachunku za nocleg w danym obiekcie wypoczynkowym. Czym w praktyce jest ta opłata i jakie miejscowości mogą ją pobierać od turystów? Jak wyglądają aktualne stawki i czy są one ustalane odgórnie dla całej Polski?

Opłata klimatyczna – czym dokładnie jest?

Opłata klimatyczna to, innymi słowy, obligatoryjny podatek, który osoby odwiedzające dany region turystyczny płacą za możliwość przebywania powyżej jednej doby w miejscowościach o szczególnych walorach uzdrowiskowych lub turystycznych. Czasem występuje także pod nazwą „opłata uzdrowiskowa”, „opłata miejscowa” lub „podatek miejski”.

Opłata miejscowa dzieli się na:

  • podatek  w miejscowościach o korzystnych walorach klimatycznych i krajobrazowych,
  • podatek  w miejscowościach ulokowanych na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Opłata ta, nazywana przez złośliwych „podatkiem od powietrza”, w praktyce stanowi rekompensatę dla tych miejscowości, które ze względu na swój status mają nałożone różnego typu ograniczenia, na przykład odnośnie do działalności przemysłowej.

Gdzie płaci się opłatę klimatyczną?

Miejscowość, w której pobierana jest opłata klimatyczna, musi spełniać odpowiednie warunki klimatyczne, lecznicze krajobrazowe lub po prostu takie, które umożliwiają pobyt osób w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych. Na jej terenie powinny zatem znajdować się obiekty i obszary takie jak parki narodowe, zabytki, pomniki, muzea, punkty widokowe, czy lasy.

Ponadto, dana miejscowość powinna spełniać minimalne wymogi turystyczne, o ile znajduje się w niej baza noclegowa w postaci hoteli, apartamentów kilkuosobowych lub innych obiektów wypoczynkowych.

Co więcej, wśród ustalonych przez rząd kryteriów dla miejscowości mogących pobierać podatek klimatyczny, znalazł się zakaz przekraczania dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza.

Opłata klimatyczna a stawki

Stawki maksymalne są określane co roku przez Ministra Finansów. Ich wysokość może różnić się natomiast w zależności od konkretnej gminy.

Maksymalne stawki opłaty klimatycznej w 2021 roku wynoszą:

  • 2,41 zł dla opłaty miejscowej,
  • 4,66 zł dla opłaty uzdrowiskowej
  • 3,39 zł dla opłaty miejscowej w miejscowościach objętych statusem obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Na przykładzie Zakopanego: obecnie opłata klimatyczna wynosi 14 złotych dla jednej osoby przy 7-dniowym pobycie – wyjaśnia pracownik ośrodka wczasowego Belami w Zakopanem. W większości gmin opłatę klimatyczną płaci się przez cały rok, ale są i takie, w których nie obowiązuje ona na przykład poza sezonem turystycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj