Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych klimatyzatorów, różniących się od siebie budową, zasadami działania czy przeznaczeniem. Nic więc dziwnego, że wybór odpowiedniej jednostki może sprawiać trudności. Zasadniczo urządzenia chłodzące dzielą się m.in. na klimatyzatory split i multisplit. Poznaj ich charakterystykę i sprawdź, który rodzaj klimatyzacji będzie w pełni odpowiadał Twoim potrzebom.
Budowa i zasada działania klimatyzatorów typu split i multisplit
Klimatyzator typu split składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna pełni funkcję parownika i odpowiada za chłodzenie pomieszczenia, w którym zostanie zamontowana. Natomiast jednostka zewnętrzna pełni funkcję skraplacza i, jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na zewnątrz budynku. Jednostki te połączone są ze sobą specjalnymi przewodami, dzięki czemu tworzą zamknięty układ chłodniczy. W jednostce zewnętrznej następuje przygotowanie czynnika chłodniczego, który następnie transportowany jest w postaci cieczy do jednostki wewnętrznej. Tam czynnik chłodniczy przechodzi w stan gazowy, dzięki pobranemu z pomieszczenia ciepłemu powietrzu, ochładzając tym samym powierzchnię wymiennika, po czym wydmuchiwane jest na zewnątrz, skutecznie obniżając temperaturę wewnątrz pomieszczenia.
Jeżeli urządzenie wyposażone jest w czterodrogowy zawór, działanie klimatyzatora można odwrócić i tym samym wykorzystywać urządzenie jako pompę ciepła. To znacząco zwiększa funkcjonalność systemów typu split, dzięki czemu jego popularność wśród użytkowników klimatyzacji stale rośnie – dodaje nasz rozmówca, specjalista z firmy DsTechnik.
Klimatyzator multisplit powszechnie uważany jest za rozszerzoną wersję klimatyzacji split. Do zewnętrznej jednostki, również umieszczonej na zewnątrz budynku, możemy podłączyć nawet do 5 jednostek wewnętrznych, dzięki czemu system multisplit stanowi kompleksowe rozwiązanie dla całego obiektu. Oba typy klimatyzatorów działają podobnie, z tą różnicą, że w klimatyzatorach typu multisplit dodatkowo znajduje się elektroniczny zawór rozprężny, odpowiedzialny za prawidłowe dawkowanie czynnika chłodzącego do poszczególnych jednostek wewnętrznych. Choć wszystkie jednostki wewnętrzne podłączone są do jednej jednostki zewnętrznej, możemy nadawać każdej z nich zróżnicowane parametry pracy i dopasować je do wymagań poszczególnych pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku klimatyzatorów split, tu także klimatyzator pełni funkcję urządzenia chłodniczo-grzewczego i pomieszczenia mogą być niezależnie od siebie chłodzone bądź ogrzewane.
Montaż klimatyzatorów split i multisplit
Montaż klimatyzatora rozpoczyna się od montażu jednostki zewnętrznej. Należy ją umieścić na sztywnej podstawie, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom i zakłóceniom w pracy. Miejsce, w którym docelowo znajdzie się jednostka zewnętrzna, powinno być wolne od silnych podmuchów wiatru oraz silnego nasłonecznienia, a także zapewniać urządzeniu swobodny przepływ powietrza. Należy pamiętać, aby prawidłowo określić kierunek wylotu powietrza i zadbać o to, aby rozchodzenie powietrza nie było blokowane. Jednostka zewnętrzna musi być również wypoziomowana. Jednostki wewnętrzne powinno się umieścić możliwie jak najbliżej jednostki zewnętrznej. Urządzenie należy umiejscowić tak, aby mogło równomiernie rozprowadzać powietrze po całym pomieszczeniu, unikając przy tym stałego nakierowania strumienia powietrza w kierunku osób znajdujących, które się w nim znajdują.
Stopień trudności montażu klimatyzatorów split i multisplit jest zróżnicowany. Biorąc pod uwagę fakt, że klimatyzatory multisplit umożliwiają podłączenie kilku jednostek wewnętrznych, montaż jest bardziej skomplikowany i wymaga większego nakładu prac remontowo-budowlanych. Trzeba jednak pamiętać, że prace montażowe obu typów klimatyzatorów, zgodnie z prawem, przeprowadzać mogą wyłącznie doświadczeni specjaliści posiadający certyfikat F-gazowy, którzy posiadają dostateczną wiedzę w tym zakresie i niezbędne, specjalistyczne narzędzia. Montaż musi odbyć się zgodnie ze sztuką i wymogami instalacyjnymi oraz budową poszczególnych urządzeń.
Zastosowanie i typy urządzeń klimatyzatorów split i multisplit
Klimatyzatory typu split to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które chcą z ich pomocą zapewnić odpowiednią temperaturę powietrza w obrębie jednego pomieszczenia. Sprawdzają się do zastosowań komercyjnych, czyli w biurach, sklepach, przychodniach czy restauracjach i często wybierane są do domów jednorodzinnych czy mieszkań. Klimatyzatory multisplit sprawdzają się wszędzie tam, gdzie pożądana jest niezależna praca układu. Ich sporą zaletą jest elastyczność – system można rozbudowywać i dostosować do potrzeb danego budynku. Wykorzystywane są zatem zarówno na użytek domowy, jak i komercyjny, a wyposażone w system VRF stosowane są nawet w bardzo dużych obiektach, jak biurowce, hotele czy hale produkcyjne.
Zarówno system split, jak i multisplit, pozwala na instalację następujących typów urządzeń: klimatyzatory ścienne, kasetonowe, kanałowe, przypodłogowe i konsolowe. Wybór konkretnego urządzenia determinuje przeznaczenie klimatyzatora, przebieg montażu, metodę rozprowadzania powietrza czy estetykę jednostki wewnętrznej klimatyzacji. Ponadto na rynku dostępny jest szeroki wybór urządzeń różniących się parametrami technicznymi, funkcjonalnością, energooszczędnością czy mocą. To sprawia, że oba rozwiązania pozwalają użytkownikom klimatyzatora na dobór urządzenia dopasowanego do ich indywidualnych potrzeb.