Na co zwracać uwagę przy wyborze worka bokserskiego?

Worek bokserski to jedno z podstawowych urządzeń używanych przez zawodników zainteresowanych treningiem sportów walki. Przyrząd ten wykorzystywany jest w trakcie ćwiczeń nad techniką oraz precyzją wyprowadzanych uderzeń. Umożliwia również pracę nad ogólnym rozwojem własnej kondycji i siły. Na rynku istnieje wiele rodzajów worków treningowych. Na co warto zwracać uwagę podczas wyboru worka konkretnego typu?

Najpopularniejsze rodzaje worków bokserskich

W sklepach bokserskich spotkać można wiele typów worków treningowych różniących się pomiędzy sobą rozmiarem, kształtem i wagą. Najpopularniejszym i bardzo chętnie wybieranym przez zawodników rodzajem jest klasyczny worek w postaci walca. Wyróżnia się on nie tylko charakterystycznym kształtem, ale także uniwersalnością zastosowania. Mnogość ćwiczeń, jakie mogą być wykonywane na tym przyrządzie, jest naprawdę ogromna.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu bokserskiego Leone Polska, który jako jeden z nielicznych oferuje worki już wypełnione: Innym popularnym rodzajem jest worek w kształcie gruszki, który wykorzystywany jest przede wszystkim do treningu ciosów hakowych i podbródkowych. Ze względu na dużo mniejszy rozmiar znakomicie sprawdza się podczas pracy nad techniką i precyzją uderzeń. Gruszki występują zarówno w postaci na stałe przytwierdzanej do platformy, jak i tzw. refleksówki, na której trening może być doskonałą symulacją sparingu z partnerem.

Wśród pozostałych dostępnych na rynku typów worków bokserskich warto wyróżnić, chociażby worek hakowy w kształcie litery T. Jego średnica jest mniejsza na dole i zwiększa się ku górze, przez co model ten swoim wyglądem imituje ludzką sylwetkę. Jak sama nazwa wskazuje, jest on wykorzystywany głównie do treningu ciosów hakowych, co w przypadku klasycznego worka nie jest możliwe.  

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę w trakcie poszukiwania worka bokserskiego?

Wybierając worek treningowy, należy skupić się przede wszystkim na jego przeznaczeniu. Najbardziej uniwersalną opcją jest wybór tradycyjnego worka w kształcie walca, który świetnie sprawdzi się zarówno w kompleksowym treningu ogólnorozwojowym, jak i pracy nad siłą oraz techniką wyprowadzanych uderzeń. Jeśli jednak zawodnik ma zamiar trenować konkretny typ ciosów, w tym hakowe i podbródkowe, to warto, aby zaopatrzył się w gruszkę lub worek hakowy.

Parametry, na które należy zwracać uwagę podczas wyboru worka to materiał, z którego jest wykonany, jego rozmiar, ilość i jakość użytego wypełnienia oraz sposób zawieszania. Najlepsze worki bokserskie to te produkowane ze skóry naturalnej lub wysokiej klasy skóry syntetycznej. Takie modele są odporne na zabrudzenia, wilgoć, a także uderzenia oraz uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu przetrwają wiele lat intensywnego użytkowania.

Rozmiar oraz wagę tego sprzętu trzeba dopasować do wieku i umiejętności pięściarza. Worek w trakcie ćwiczeń musi się „kołysać”, co pozwala udoskonalać koordynację i poczucie dystansu. Zbyt ciężki model, którego zawodnik nie będzie w stanie wprawić w ruch, nie spełni swojej funkcji. Istotna jest również średnica. Worek bokserski nie może być ani zbyt wąski, ani zbyt szeroki. Optymalnym rozwiązaniem są modele o średnicy 35-40 cm.

Należy wybierać worki pochodzące od renomowanych producentów, gwarantujących odpowiednio wysoką jakość. Najlepiej, aby wybrane modele były już wypełnione, co pozwala uniknąć problemów z poszukiwaniem odpowiedniego materiału wypełniającego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj