Metody płatności za wynajem auta

Wynajem auta to popularna usługa, z której chętnie korzystają klienci indywidualni oraz biznesowi. Samochody wypożyczać można zarówno na kilkanaście dni, jak i kilka miesięcy, a nawet lat. Jest to świetny pomysł w przypadku chęci zobaczenia najbliższej okolicy, organizacji wakacji z najbliższymi czy firmowego wyjazdu służbowego. Wypożyczalnie oferują klientom różne metody płatności za wynajmowane samochody. Jak zapłacić za wynajem auta?

Karta kredytowa/debetowa

Popularnym sposobem płatności za wynajem samochodu, szczególnie za granicą, jest karta kredytowa.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Po podpisaniu umowy najmu ustalona przez strony kwota blokowana jest na karcie kredytowej wynajmującego. Kwota ta może obejmować również kaucję, którą osoba wynajmująca odzyskuje po zakończeniu trwania umowy. Kaucja pobierana jest na poczet możliwych uszkodzeń wynikających z niewłaściwego użytkowania pojazdu. Karta kredytowa to praktyczny, łatwy i wymagający minimum formalności sposób płatności.

Klientom, którzy nie posiadają karty kredytowej lub ją mają, jednak nie dysponują wystarczającymi środkami pieniężnymi do opłacenia należności za wynajem, polecane jest skorzystanie z karty debetowej. Płatność w tym przypadku odbywa się w momencie odbioru pojazdu.

Przelew bankowy

Przelew bankowy to jeden z najwygodniejszych sposobów płatności za wynajem samochodów w Polsce. Odpowiednia kwota przelewana jest na konto bankowe konkretnej wypożyczalni tuż po rezerwacji pojazdu. Wcześniejsza rezerwacja i opłacenie należności z góry często wiąże się z niższą ceną wynajmu. Jest to w pełni bezpieczna metoda płatności zarówno przy najmie krótkoterminowym, jak i średnioterminowym wynajmie samochodów. Po uregulowaniu płatności proces odbioru auta jest niezwykle szybki. Wystarczy, że klient pojawi się w wyznaczonym miejscu, sprawdzi pojazd pod względem wizualnym i technicznym, a następnie podpiszę umowę najmu. Po zaledwie kilku minutach może już ruszać w drogę wypożyczonym samochodem. W obecnych czasach płatność przelewem bankowym to powszechna forma regulowania wszelkich zobowiązań.

Gotówka

Osoby nieposiadające karty kredytowej i nieufające płatnościom elektronicznym za wypożyczone auto mogą zapłacić przy odbiorze za pomocą gotówki. Choć płatności gotówkowe obecnie nie są tak powszechne, jak jeszcze kilka lat temu, wiele wypożyczalni wciąż akceptuję tę formę zapłaty za auto. Niektóre firmy zajmujące się wynajmem samochodów w postaci gotówki przyjmują tylko kaucję. Nie jest to szczególnie komfortowy i bezpieczny sposób płatności zarówno dla pracowników wypożyczalni, jak i osoby wynajmującej auto.

Wynajem bezgotówkowy

To szczególna forma zapłaty za wynajem samochodu. Niektóre wypożyczalnie ściśle współpracują z firmami ubezpieczeniowymi, u których ubezpieczenia wykupują również klienci korzystający z ich usług. Jeśli użytkowany przez ubezpieczonego samochód znajduje się w warsztacie naprawczym lub z jakiś innych powodów nie jest zdolny do jazdy, to osoba taka może wypożyczyć auto na koszt ubezpieczyciela. Pojazd z wypożyczalni jest wtedy samochodem zastępczym i w ten sposób osoba prywatna lub firma nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów wynajmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj