Cechy dobrej stacji kontroli pojazdów

Każdy pojazd raz na jakiś czas wymaga kontroli technicznej. Wykonywanie badań technicznych jest obowiązkiem dla wszystkich posiadaczy samochodów. Cel takiego testu to sprawdzenie, czy auto nie stwarza na drodze zagrożenia i przede wszystkim, czy dobrze nadaje się do dalszego użytkowania. Takie badania wyłącznie przeprowadza się w stacji kontroli pojazdów, która musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Co sprawia, że można uznać ją za dobre?

Rodzaje stacji kontroli pojazdów

Stacje kontroli pojazdów (SKP) dzielą się na dwa typy:

  • podstawowe,
  • okręgowe.

– Podstawowa SKP obsługuje tylko pojazdy, które mają masę nieprzekraczającą 3,5 ton. Zalicza się do tego większość standardowych samochodów. Jeżeli chce się natomiast przeprowadzić badanie techniczne innych pojazdów, takich jak ciężarówka czy bus, które przekraczają 3,5 ton, koniecznie należy skorzystać z okręgowej stacji kontroli pojazdów – tłumaczy przedstawiciel firmy Golem. Taki punkt obsługuje również lżejsze pojazdy, a to oznacza, że można w niej dokonać przeglądu dowolnej maszyny.

Jaka powinna być dobra stacja kontroli pojazdów?

Najważniejsza kwestia, jeżeli chodzi o prowadzenie stacji kontroli pojazdów, to posiadanie odpowiednich uprawnień. Każda z nich powinna spełniać wymogi zawarte w rozporządzeniu Ministerstwa Transportu i Budownictwa. Dotyczą one przede wszystkim oznaczenia stacji oraz wyposażenia, które jest niezbędne do prowadzenia kontroli. Dobrze, jeżeli określone SPK będzie należeć do Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów – równa się to z możliwością przeprowadzania szkoleń, które podnoszą kwalifikacje pracowników. Tym samym zwiększa się również jakość wykonywanych usług.

SKP powinna być przede wszystkim bardzo dobrze wyposażona. Dodatkową zaletą będzie prowadzenie przez nią również innych działalności towarzyszących, takich jak autoryzowany serwis, warsztat czy sprzedaż samochodów nowych i używanych. Dzięki temu można uzyskać kompleksową obsługę. Ostatnim ważnym czynnikiem jest profesjonalizm pracowników. Dobry mechanik już na wstępie będzie umieć przeprowadzić z klientem wyczerpujący wywiad, a w razie problemów wyjaśni wszystkie niejasności. Powinna go również cechować wysoka kultura osobista.

Kontrola pojazdu przydaje się nie tylko wtedy, kiedy chce się zdobyć pieczątkę, która zezwala na legalne poruszanie się po drodze, ale także w celu rozeznania się, jaka jest kondycja samochodu. To dlatego warto skierować się do autoryzowanej stacji kontroli pojazdów, która dysponuje zarówno odpowiednim sprzętem diagnostycznym, jak i naprawczym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj