Płacenie podatków jest obowiązkiem każdego obywatela. Tego rodzaju koszty nakładane są na każdą osobę fizyczną i firmę, która osiąga nawet najmniejsze dochody. Tak więc pracownicy etatowi, przedsiębiorcy oraz emeryci i renciści muszą się regularnie rozliczać. Istnieją jednak sytuacje, w których Urząd Skarbowy zwalnia płatnika z tych obowiązków. Kto ma takie prawa? Oto kilka przykładów!
Wygrane w konkursach oraz odszkodowania i sprzedaż premiowa
W 2021 roku obowiązujące zwolnienia z rozliczeń podatkowych dotyczą szczegółowo opisanych sytuacji, kiedy to podatnik uzyskuje korzyść majątkową. Pierwszym rodzajem przychodu, od którego nie trzeba płacić dodatkowych zobowiązań, jest wygrana w konkursach oraz grach hazardowych i liczbowych do wysokości 2280 złotych.
Pracownicy, którzy dokonali sprzedaży premiowej i otrzymali nagrodę, także w większości przypadków nie muszą jej rozliczać, o ile wartość tego bonusu nie przekracza ustalonej stawki.
– Aby posiąść wiedzę związaną z dokładną listą osób fizycznych zwolnionych z podatku, należy zapoznać się ze szczegółowymi danymi na stronach Urzędu Skarbowego lub skonsultować się z fachowcami do spraw księgowości. Warto pamiętać, że tego rodzaju regulacje często podlegają modyfikacjom i to, co jest aktualne w chwili obecnej może się zmieniać – informuje pracownik Biura Rachunkowego Akro z Warszawy.
Wolne od podatku są także odszkodowania, odprawy pośmiertne oraz zasiłki pogrzebowe i zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Brak obowiązku rozliczenia ma także zastosowanie w sytuacji, gdy pracodawca wypłaca świadczenie z tytułu zakwaterowania pracownika w mieście innym niż to, w którym znajduje się jego zakład pracy. Szczegóły zapisane są w art. 22 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy o PIT.
Stypendia, zapomogi oraz studenckie praktyki zawodowe
Zgodne z prawem zwolnienie z rozliczeń PIT dotyczy świadczeń, które otrzymują od uczelni studenci skierowani na praktyki zawodowe. Rozliczeniom nie podlegają także osoby do 25 roku życia otrzymujące alimenty do wysokości 700 złotych miesięcznie.
Według 21 ust. 1 pkt 40 b ustawy o PIT uczniowie i studenci, którzy otrzymali stypendium do wysokości 3800 złotych, w większości przypadków nie są zobowiązani do płacenia podatku. Jest on jednak wymagany od kwoty wyższej niż wymieniona, a dokładniej – tylko od nadwyżki.
Podsumowując, wiele osób fizycznych i przedsiębiorców ma prawa zwalniające ich z rozliczeń PIT. Warto korzystać z takich przywilejów i zgłębiać swoją wiedzę w tej kwestii. Aby zapoznać się ze szczegółowym katalogiem sytuacji, w których nie wymaga się rozliczeń, warto odwiedzić stronę Urzędu Skarbowego lub skonsultować się z profesjonalistą od spraw rozliczeń i podatków.