Czym różni się hossa od bessy i na czym polegają?

Hossa i bessa są terminami, które określają zjawiska, jakie zachodzą na giełdzie. W największym skrócie, dają one informację o tym, czy warto w danej chwili inwestować kapitał w akcje określonych spółek, czy może lepiej odłożyć środki z myślą o lepszych czasach.

Czym jest hossa?

Mianem hossy określa się utrzymujący się przez dłuższy czas wzrostowy trend jeśli chodzi o wartość akcji na giełdzie. Tendencja ta dotyczy cen akcji większości spółek, a wzrosty mogą wynosić nawet do kilkuset procent. Póki co, specjaliści nie wypracowali żadnych metod, które pozwoliłyby im na przewidzenie hossy – staje się ona zauważalna dopiero w momencie, w którym wartość akcji zaczyna rosnąć.

Jako że hossa ma tendencję do utrzymywania się przez dłuższy czas (nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt miesięcy), warto zainwestować na giełdzie w tym właśnie czasie. Jeśli aktualnie nie dysponujesz środkami, świetnym rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki online na raty – pieniądze spłacisz w dogodnych dla Ciebie ratach, a zwrot, jaki przyniesie hossa sprawi, że zapomnisz o odsetkach.

Czym jest bessa?

Jak łatwo się domyślić po pierwszej części artykułu – bessa jest zjawiskiem odwrotnym do hossy. Polega na spadku cen akcji na rynku, utrzymującym się przez dłuższy czas, wynoszący co najmniej kilka miesięcy. W trakcie bessy należy wstrzymać się od dokonywania większych transakcji na rynku, gdyż z dużą dozą prawdopodobieństwa przyniosą one stratę.

Podobnie jak w przypadku hossy, również w trakcie bessy zjawisko polegające na spadku cen akcji dotyczy większości przedsiębiorstw i może wynosić nawet kilkaset procent. Bardzo często bessa towarzyszy recesji gospodarczej.

Kiedy warto inwestować?

Aby wyczuć dobry moment na inwestycję, warto dość uważnie obserwować giełdę. Podczas gdy nie ma żadnych wątpliwości, że dokonywanie transakcji podczas bessy jest nierozsądnym pomysłem, trudno jest również wskazać dokładnie moment, kiedy bessa przechodzi w hossę. Jak wspominaliśmy powyżej, z ustaleniem tego mają problemy również znawcy tematu, a co za tym idzie – nie istnieje na świecie osoba, która w 100% jest w stanie powiedzieć: bessa się zakończyła, nadchodzi hossa.

Nie oznacza to jednak, że nie można próbować przewidywać zakończenia bessy i początku hossy. Zakup akcji warto rozpocząć w momencie zauważenia pierwszych pewnych symptomów wystąpienia hossy: to jest bowiem najlepszy moment pod kątem inwestycji. Jeśli w tym konkretnym momencie nie masz wolnych środków, sprawdź pożyczki online na raty. Pamiętaj również, że oczekiwanie na przypływ gotówki (na przykład odłożenie wystarczającej kwoty z wypłat) może sprawić, że najlepszy moment na inwestowanie ucieknie, a okazja nie powtórzy się nawet przez kilka nadchodzących lat.

Warto nadmienić, że szczyt hossy (występujący zazwyczaj po co najmniej kilku miesiącach) to niezbyt trafny moment na rozpoczęcie inwestowania. To czas, kiedy doświadczeni inwestorzy zaczynają stopniowo wycofywać się z rynku. Dlatego właśnie szybka reakcja na rosnące ceny akcji ma kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj