Czy kitesurfing to sport dla każdego?

Kitesurfing to jeden z wodnych sportów ekstremalnych, który cieszy się szybko rosnącą popularnością. Widowiskowy, zapewniający sporą dawkę adrenaliny i zapewniający niesamowite wrażenie latania nad falami, stał się dla wielu osób doskonałym przepisem na aktywny wypoczynek nad wodą, sposobem na spędzanie wolnego czasu, a nawet stylem życia. Czy jednak każdy może uprawiać kitesurfing? Sprawdzamy!

Na czym polega kitesurfing? 

Deska, kite zwany po polsku latawcem, drążek sterowniczy i mocowany w pasie trapez to podstawowe elementy wyposażenia każdego kitesurfera. Stojąc na desce z podpiętym latawcem, którym steruje się za pomocą drążka, płynie on po wodzie, wykorzystując siłę wiatru łapanego w kite’a. Zaawansowani surferzy potrafią wykonywać nad wodą imponujące akrobacje i skoki. Do uprawiania tego sportu niezbędny jest silny wiatr oraz duży akwen: morze, jezioro lub inny rozległy zbiornik wodny.

Zobacz także  Jak zadbać o zdrowie jamy ustnej dzięki sprzętowi medycznemu MeridenSklep.pl?

Kitesurfing to przyjemny sport, niewymagający wbrew pozorom dużej siły fizycznej. Ważna natomiast jest odpowiednia technika, dobra równowaga, koncentracja i odrobina finezji oraz oczywiście znajomość i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – wyjaśnia instruktor kitesurfingu ze Szkoły Sportów Ekstremalnych EH.

Kto może zostać kitesurferem? 

Ze względu na swoją przystępność kitesurfing szybko zyskał miano sportu dla każdego. By rozpocząć przygodę z latawcem, trzeba jednak ważyć co najmniej 35 kilogramów (warunek ten dotyczy chcących spróbować swoich sił w tej dyscyplinie dzieci), umieć pływać i po prostu otworzyć się na nowe wyzwania. W kursach i szkoleniach kitesurfingowych biorą udział zarówno dzieci, jak i seniorzy. Jedynym przeciwwskazaniem dla tych ostatnich bywają problemy z ruchomością stawów, zwłaszcza biodrowych – może to utrudnić zapanowanie nad kite’em, gdy rozwinie on dużą prędkość.

Zobacz także  Jakie powikłania po covidzie?

Do uprawiania tego sportu nie jest wymagana szczególnie dobra kondycja fizyczna, choć jak w przypadku każdej dyscypliny lepsza sprawność umożliwi szybsze przyswojenie podstaw, a większa wydolność sprawi, że będzie można surfować dłużej bez uczucia zmęczenia. Wśród ważnych cech kitesurfingowca wymieniana jest również cierpliwość – bywa i tak, że przez połowę wyjazdu czeka się na odpowiednie warunki w postaci wiatru, a niestety bez niego zabawa jest niemożliwa.

Czy kitesurfing jest bezpieczny? 

Sporty ekstremalne z reguły wiążą się z pewnym ryzykiem, w przypadku kitesurfingu jest ono jednak ograniczone do minimum. Podczas szkoleń kitesurfingowych instruktorzy kładą ogromny nacisk na kwestie bezpieczeństwa, a nauka odbywa się stopniowo, z uwzględnieniem indywidualnych możliwości każdego kursanta. Podstawy przyswaja się na brzegu, ćwicząc najpierw operowanie latawcem „na sucho”, by z czasem przenieść się na płytką wodę, umożliwiającą bezpieczne zejście z deski w każdej chwili.

Zobacz także  Kiedy operacja nerwiaka nerwu słuchowego jest konieczna? Nowoczesne metody leczenia w Gamma Knife

Największym zagrożeniem dla kitesurferów jest tak naprawdę ich własna brawura i przecenianie swoich możliwości. Przyswojenie i stosowanie zasad bezpieczeństwa, odpowiedni dobór sprzętu do siły wiatru, znajomość zasad panujących na danym akwenie i przestrzeganie kitesurfingowego prawa drogi zagwarantuje natomiast świetną, a przede wszystkim bezpieczną zabawę z latawcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj