Kiedy u dzieci powinny pojawić się pierwsze zęby stałe?

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym zęby mleczne zaczynają się ruszać, a spod nich wyrastają stałe odpowiedniki. Takie zjawisko ma miejsce w konkretnym wieku. Może się on jednak różnić w zależności od osoby. Kiedy powinna rozpocząć się wymiana zębów mlecznych na pierwsze zęby stałe? Ile trwa cały proces i na co zwrócić uwagę, jeśli się opóźnia?

Kiedy zaczynają rosnąć zęby stałe? 

Dzieci rodzą się bez zębów, a pierwsze mleczaki pojawiają się w okolicach 6 miesiąca życia. Od tego momentu aż do około 6 lat pozostają one w niezmienionej formie. Dopiero później rozpoczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe. U każdego dziecka zachodzi ona w nieco innym momencie, w zależności od uwarunkowań organizmu. Najczęściej ma to miejsce w wieku około 7-8 lat, ale zdarza się, że ostatnie mleczaki wypadają nawet u 13-latków. Warto regularnie kontrolować przebieg całej wymiany, umawiając się na wizyty w takich miejscach, jak Centrum Dentystyki EuroDent w Krakowie. Czasem bowiem opóźnienie lub przyspieszenie wypadania mlecznych zębów może świadczyć o poważnych chorobach bądź wadach.

Jeśli niektóre zęby nie wyrzynają się pomimo upływu długiego czasu, istnieje ryzyko, że doszło do stłoczenia i nie ma na nie miejsca. Wówczas konieczne jest wdrożenie leczenia. Poszczególne zęby pojawiają się w określonym czasie, rozpoczynając od szóstek, a kończąc na siódemkach. Każdy egzemplarz powinien wyrzynać się na konkretnym etapie życia, jednak wszystko zależy od organizmu danej osoby. Jeśli masz wątpliwości odnośnie przebiegu tego procesu u Twojej pociechy, warto udać się do dentysty dziecięcego w Krakowie.

Wyrzynanie się zębów stałych w odpowiedniej kolejności 

Zęby stałe pojawiają się zwykle w określonej kolejności. Powinno mieć to miejsce u dzieci w konkretnym wieku, jednak nie zawsze jest tak w rzeczywistości. Cały proces u większości osób wygląda w następujący sposób:

  • 6-7 lat – szóstki,
  • 7-8 lat – jedynki,
  • 8-9 lat – dwójki,
  • 10-11 lat – czwórki,
  • 11-12 lat – trójki i piątki,
  • 12-13 lat – siódemki,
  • 17 – 21 lat – ósemki.

Nie można zapominać również o ósemkach, które pojawiają się w jamie ustnej człowieka dopiero w okolicach 20 roku życia. Oznacza to, że cały komplet zębów stałych mają dopiero osoby dorosłe. Warto jednak pamiętać, że wskazane ramy czasowe nie dotyczą wszystkich ludzi. Jest to bowiem kwestia bardzo indywidualna, która może zmieniać się w zależności od wielu różnorodnych czynników. Z tego powodu tak ważne jest regularne konsultowanie się ze stomatologiem. Taka osoba na bieżąco wykrywa wszelkie nieprawidłowości w jamie ustnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj