Co to znaczy, że serwis samochodowy jest nieautoryzowany?

Nieautoryzowany serwis staje się coraz częstszym wyborem wśród kierowców, którzy do tej pory korzystali wyłącznie z usług ASO. Z drugiej strony wiele osób podchodzi dosyć nieufnie do niezależnych punktów. Warto zatem bliżej przyjrzeć się definicji nieautoryzowanego serwisu samochodowego. W przygotowanym artykule wyjaśniamy to pojęcie oraz przedstawiamy największe zalety korzystania z niezależnego punktu.

Czym jest serwis nieautoryzowany?

Serwis nieautoryzowany jest niezależnym punktem, który często zatrudnia specjalistów mających praktykę w ASO. To sprawia, że wiedza, doświadczenie oraz przede wszystkim jakość świadczonych usług nie różni się od autoryzowanego serwisu. Bardzo dużym atutem niezależnego punktu jest możliwość indywidualnego podejścia do każdego klienta. Sieć serwisów nieautoryzowanych jest dużo bardziej rozbudowana od ASO. To ułatwia dostęp do fachowej pomocy. Często taki serwis znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Niepodważalnym atutem wyboru nieautoryzowanego serwisu są niższe koszty oferowanych usług. ASO korzysta wyłącznie z oryginalnych części zamiennych. Koszty samej robocizny również są dużo wyższe niż w innych punktach. Nieautoryzowany serwis może zaproponować klientom nieoryginalne podzespoły, które jakością nie odbiegają od elementów montowanych fabrycznie w danym pojeździe.

Kolejnym atutem niezależnego punktu jest bardziej wszechstronna wiedza. Nieautoryzowany serwis często może zaoferować naprawę nieco starszych aut i większej liczby modeli. ASO przeważnie specjalizuje się tylko w jednej marce. To spore utrudnienie, jeśli w rodzinie są dwa auta różnych producentów. Ciekawostką jest fakt, że wiele punktów nieautoryzowanych specjalizuje się w serwisie aut różnych producentów. Odwiedzając niezależny serwis Forda w celu wymiany oleju, można także zlecić przegląd Skody, Audi lub Opla. To pokazuje, że tego typu firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i nie ograniczają się wyłącznie do jednej marki.

Mity dotyczące serwisów nieautoryzowanych

W obiegowej opinii panuje przekonanie, że nieautoryzowany serwis samochodowy ustępuje ASO pod względem wiedzy specjalistycznej, dostępu do części oraz niższego standardu obsługi. Nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością. Właściciele nieautoryzowanych punktów serwisowych dbają o poszerzanie wiedzy i umiejętności pracowników poprzez liczne szkolenia. Jeśli chodzi o części, to niezależny punkt może zaproponować większy wybór. Wynika to z faktu, że nie ogranicza się tylko do oryginalnych podzespołów.

W kwestii standardu obsługi oraz kompleksowości świadczonych usług profesjonalnie prowadzone niezależne punkty w niczym nie ustępują ASO.

Nieautoryzowany serwis – jak wpływa na gwarancję pojazdu?

Wiele osób zarządzających flotami oraz prywatnych właścicieli obawia się, że korzystanie z nieautoryzowanego serwisu spowoduje utratę gwarancji. Nie jest to zgodne z prawdą. Obowiązujące przepisy pozwalają na wykonywanie obowiązkowych przeglądów oraz napraw nie tylko w ASO. Mówi o tym Dyrektywa GVO oraz Rozporządzenie MVBER. Nieautoryzowany serwis ma pełen dostęp do informacji serwisowo-technicznej.

Oczywiście istnieje ryzyko utraty gwarancji, jeżeli naprawa pojazdu zostanie wykonana niezgodnie z wytycznymi producenta auta. Właśnie dlatego wybierając nieautoryzowany serwis, należy dokładnie zweryfikować jego historię, doświadczenie oraz kompetencje. Pomocne okażą się w tym przypadku certyfikaty oraz opinie klientów na temat danego punktu. – wyjaśnia specjalista z Ford Sławek – nieautoryzowanego serwisu Forda, który działa od 2004 roku w Katowicach.

Gdzie serwisować swoje auto? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Faktem jest, że nieautoryzowane serwisy w niczym nie odbiegają ASO. W pewnych obszarach mogą nawet zaoferować o wiele większą elastyczność oraz konkurencyjność cenową. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem dobrze rozważyć bilans zysków i strat i nie bać się oddania pojazdu do nieautoryzowanego punktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj