Zdrowe i mocne uzębienie jest podstawą do zachowania komfortu podczas jedzenia posiłków czy swobodnego prowadzenia rozmów. Z czasem jednak stan zębów może się pogarszać, a widoczne zmiany zauważa się zwłaszcza u osób po 50 roku życia, kiedy osłabieniu ulega większość kości. Aktualnie obserwuje się większe zainteresowanie utrzymaniem uzębienia w jak najlepszym stanie, niż jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o zęby w podeszłym wieku.
Dlaczego trudniej jest utrzymać zdrowe zęby w podeszłym wieku?
Procesy starzenia obejmują całe ciało i niestety nie oszczędzają również kluczowych organów i części ciała, takich jak serce, wątroba czy właśnie zęby. Wraz z osiągnięciem pewnego etapu życia należy zacząć zwracać uwagę na sposób żywienia, suplementację odpowiednich witamin i minerałów oraz najczęściej również stosować przepisane przez lekarza medykamenty. Schorzenia takie jak osteoporoza mogą atakować również uzębienie u osób w podeszłym wieku, a tym samym osłabiać ich strukturę i powodować ubytki lub ułatwiać pojawienie się próchnicy oraz chorób dziąseł.
Pogorszenie się stanu zębów może również wynikać z innych powodów, takich jak problemy ze stawami oraz osłabienie koordynacji ruchowej, przez co starsze osoby mogą mieć znaczne trudności z wystarczającym czyszczeniem uzębienia. Nieodpowiednia częstotliwość ruchów szczoteczki a także problemy z dotarciem do każdego zęba podczas nitkowania również mają spory wpływ na obniżenie się poziomu higieny jamy ustnej, co następnie powoduje szereg różnych schorzeń oraz ubytków w zębach.
Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u osób starszych?
Podstawową czynnością powinno być oczywiście częste i dokładne mycie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. Warto również zakupić odpowiednią szczoteczkę i pastę, które powinny być przeznaczone do zębów wrażliwych oraz charakteryzować się małą zawartością składników o charakterze ścierającym, a także miękkim włosiem w przypadku szczoteczki. Należy również uważać na częstotliwość szczotkowania, a także nie robić tego bezpośrednio po posiłku, ponieważ można nadmiernie zetrzeć zmiękczone szkliwo.
Na dobry stan uzębienia u osób starszych duży wpływ ma też dieta oraz odpowiednia suplementacja, bogata w witaminy C, D i A, które pomagają utrzymać zdrowe i mocne zęby. W podeszłym wieku niezwykle istotne jest również umawianie regularnych wizyt u sprawdzonego stomatologa, który przeprowadzi kontrolę i zaleci wykonanie dodatkowych zabiegów pozwalających na wzmocnienie i zabezpieczenie zębów. Wśród osób starszych popularne są szczególnie fluoryzacje oraz usuwanie kamienia, które wykonuje się w klinice stomatologicznej ES Dentica w Tychach. Połączenie dobrej higieny na co dzień, zdrowej i bogatej diety, a także stała kontrola stanu uzębienia pozwoli na cieszenie się zdrowymi zębami pomimo upływu lat.