Jakie standardy musi spełniać pokój noclegowy, by mógł być nazywany apartamentem?

Standardowy pokój hotelowy, pokój rodzinny czy apartament? Szukając odpowiedniego miejsca na nocleg lub dłuższy wypoczynek warto znać podstawowe zasady urządzania i wyposażania wygodach kwater. Czasem różnice, mimo odmiennych nazw, mogą być zupełnie niewielkie. Tym bardziej jednak należy przed podjęciem decyzji o wyborze miejsca pobytu, zapytać obsługę o szczegóły. Niekiedy drobiazgi decydują o udanym urlopie.

Wybierając miejsce na noclegi goście w pierwszej kolejności zwracają uwagę na cenę i położenie ośrodka, a dopiero potem sprawdzają wyposażenie. Wielu osobom wystarcza określenie: pokój jednoosobowy, dwuosobowy lub apartament i nie muszą pytać o więcej, bo standardy w polskich hotelach i pensjonatach z reguły są dostosowane do podstawowych oczekiwań klientów.

– Oferta wypoczynkowa i konkurencja w branży są już tak duże, że spełnianie standardowych wymagań gości jest niezbędną koniecznością – mówi specjalista z Apartamenty Przy Głównym Deptaku w Wiśle, perle Beskidu Żywieckiego. – Nawet ośrodki takie jak nasz, czyli położone w popularnych miejscowościach turystycznych i w atrakcyjnej lokalizacji, muszą dbać o jakość usług i przedstawiać zróżnicowane propozycje noclegowe. Klienci coraz częściej pytają nas o szczegóły wyposażenia w pokojach i od nich uzależniają swój wybór.

Standardowy pokój noclegowy

Najważniejszym elementem wyposażenie standardowego pokoju hotelowego jest łóżko, a wygodny materac to podstawa, którą musi spełnić każdy właściciel – i nie ma tu znaczenia, ile gwiazdek ma ośrodek. Niewygodne łóżko jest nie do zaakceptowania, a o czystej pościeli nie ma potrzeby wspominać. Przy każdym miejscu do spania musi znajdować się jeszcze stolik nocny lub półka oraz lampka nocna.

W pokoju obowiązkowo musi być jeszcze szafa ubraniowa lub zabudowana wnęka garderobiana, biurko lub stolik z krzesłami, wieszaki na odzież wierzchnią oraz lustro. Większość hoteli zapewnia także telewizor, czasami radio, a coraz rzadziej telefon. Standardem w hotelach jest także łazienka z własnym dostępem dla gości. Obsługa zapewnia także czyste ręczniki, mydełka w płynie, a czasem szampony dla każdej osoby.

Najczęściej oferowane są pokoje dwuosobowe ze wspólnym łóżkiem, ale często wybierają ten wariant także pojedynczy goście. Dostępne są również wersje z dwoma łóżkami, a większość hoteli oferuje także jednoosobowe pokoje o standardowym wyposażeniu.

Pokoje rodzinne

Pomieszczenia o większej powierzchni mogą pełnić rolę pokoju rodzinnego, jednak wraz z dodatkową przestrzenią muszą znaleźć się w nim także większe szafy ubraniowe. Biurko może być przydatnym wyposażeniem, ale ważniejszy jest stolik z odpowiednią liczbą krzeseł.

Noclegi dla rodzin wymagają także odpowiedniej i dobrze zaopatrzonej w kosmetyki łazienki – takie pomieszczenia, jak w pokojach jednoosobowych mogą okazać się za małe. Jak widać, pokoje rodzinne są wersją pokoi standardowych z niewielkimi zmianami, które mogą jednak mieć duże znaczenie dla gości. Mogą być także wyposażone w dodatkowe miejsca do spania np. rozkładaną sofę.

Apartamenty – dodatkowe wyposażenie

Dobrze wyposażony pokój noclegowy w hotelu może także spełniać rolę apartamentu, ale wymaga wtedy pewnych uzupełnień. Najważniejszą zmianą w stosunku do wersji standardowej jest urządzenie aneksu kuchennego i zaopatrzenie go w naczynia i sztućce. Miejsce to umożliwia samodzielne przygotowywanie prostych posiłków, a spożywać je można przy stoliku. Możliwym rozwiązaniem jest także udostepnienie w ośrodku otwartej dla gości kuchni i wspólnej jadalni.

Czasami w hotelach apartamenty składają się z dwóch pokoi: pierwszy pełni rolę sypialni, drugi – pokoju dziennego. W innym wariancie mogą one być dzielone na pokój dla dorosłych i pokój dla dzieci z oddzielnymi miejscami do spania dla młodszych gości. Pozostałe wyposażenie nie musi odbiegać od tego, co wymagane jest w standardowych pokojach hotelowych. Często przydaje się wstawienie do pomieszczenia rozkładanej sofy, która ułatwia relaks w dzień, a może służyć także jako dodatkowe miejsca do spania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj