Standardowy pokój hotelowy, pokój rodzinny czy apartament? Szukając odpowiedniego miejsca na nocleg lub dłuższy wypoczynek warto znać podstawowe zasady urządzania i wyposażania wygodach kwater. Czasem różnice, mimo odmiennych nazw, mogą być zupełnie niewielkie. Tym bardziej jednak należy przed podjęciem decyzji o wyborze miejsca pobytu, zapytać obsługę o szczegóły. Niekiedy drobiazgi decydują o udanym urlopie.
Wybierając miejsce na noclegi goście w pierwszej kolejności zwracają uwagę na cenę i położenie ośrodka, a dopiero potem sprawdzają wyposażenie. Wielu osobom wystarcza określenie: pokój jednoosobowy, dwuosobowy lub apartament i nie muszą pytać o więcej, bo standardy w polskich hotelach i pensjonatach z reguły są dostosowane do podstawowych oczekiwań klientów.
– Oferta wypoczynkowa i konkurencja w branży są już tak duże, że spełnianie standardowych wymagań gości jest niezbędną koniecznością – mówi specjalista z Apartamenty Przy Głównym Deptaku w Wiśle, perle Beskidu Żywieckiego. – Nawet ośrodki takie jak nasz, czyli położone w popularnych miejscowościach turystycznych i w atrakcyjnej lokalizacji, muszą dbać o jakość usług i przedstawiać zróżnicowane propozycje noclegowe. Klienci coraz częściej pytają nas o szczegóły wyposażenia w pokojach i od nich uzależniają swój wybór.
Standardowy pokój noclegowy
Najważniejszym elementem wyposażenie standardowego pokoju hotelowego jest łóżko, a wygodny materac to podstawa, którą musi spełnić każdy właściciel – i nie ma tu znaczenia, ile gwiazdek ma ośrodek. Niewygodne łóżko jest nie do zaakceptowania, a o czystej pościeli nie ma potrzeby wspominać. Przy każdym miejscu do spania musi znajdować się jeszcze stolik nocny lub półka oraz lampka nocna.
W pokoju obowiązkowo musi być jeszcze szafa ubraniowa lub zabudowana wnęka garderobiana, biurko lub stolik z krzesłami, wieszaki na odzież wierzchnią oraz lustro. Większość hoteli zapewnia także telewizor, czasami radio, a coraz rzadziej telefon. Standardem w hotelach jest także łazienka z własnym dostępem dla gości. Obsługa zapewnia także czyste ręczniki, mydełka w płynie, a czasem szampony dla każdej osoby.
Najczęściej oferowane są pokoje dwuosobowe ze wspólnym łóżkiem, ale często wybierają ten wariant także pojedynczy goście. Dostępne są również wersje z dwoma łóżkami, a większość hoteli oferuje także jednoosobowe pokoje o standardowym wyposażeniu.
Pokoje rodzinne
Pomieszczenia o większej powierzchni mogą pełnić rolę pokoju rodzinnego, jednak wraz z dodatkową przestrzenią muszą znaleźć się w nim także większe szafy ubraniowe. Biurko może być przydatnym wyposażeniem, ale ważniejszy jest stolik z odpowiednią liczbą krzeseł.
Noclegi dla rodzin wymagają także odpowiedniej i dobrze zaopatrzonej w kosmetyki łazienki – takie pomieszczenia, jak w pokojach jednoosobowych mogą okazać się za małe. Jak widać, pokoje rodzinne są wersją pokoi standardowych z niewielkimi zmianami, które mogą jednak mieć duże znaczenie dla gości. Mogą być także wyposażone w dodatkowe miejsca do spania np. rozkładaną sofę.
Apartamenty – dodatkowe wyposażenie
Dobrze wyposażony pokój noclegowy w hotelu może także spełniać rolę apartamentu, ale wymaga wtedy pewnych uzupełnień. Najważniejszą zmianą w stosunku do wersji standardowej jest urządzenie aneksu kuchennego i zaopatrzenie go w naczynia i sztućce. Miejsce to umożliwia samodzielne przygotowywanie prostych posiłków, a spożywać je można przy stoliku. Możliwym rozwiązaniem jest także udostepnienie w ośrodku otwartej dla gości kuchni i wspólnej jadalni.
Czasami w hotelach apartamenty składają się z dwóch pokoi: pierwszy pełni rolę sypialni, drugi – pokoju dziennego. W innym wariancie mogą one być dzielone na pokój dla dorosłych i pokój dla dzieci z oddzielnymi miejscami do spania dla młodszych gości. Pozostałe wyposażenie nie musi odbiegać od tego, co wymagane jest w standardowych pokojach hotelowych. Często przydaje się wstawienie do pomieszczenia rozkładanej sofy, która ułatwia relaks w dzień, a może służyć także jako dodatkowe miejsca do spania.