Jak wybrać odpowiednią wyważarkę do kół ciężarowych?

Wyważarka do kół samochodów ciężarowych, rolniczych czy autobusów, tylko z pozoru niewiele różni się od wyważarki do kół pojazdów osobowych. Można posiłkować się alternatywnymi metodami wyważania, jednak mogą one przyczynić się do jeszcze gorszego wyważenia kół, dlatego konieczna jest inwestycja w profesjonalną wyważarkę ciężarową. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wyważarki ciężarowej?

Wyważarka do kół – automatyczna czy półautomatyczna?

Decydując się na zakup wyważarki do kół ciężarowych, w pierwszej kolejności należy wybrać między urządzeniem automatycznym a półautomatycznym. Zasadniczą różnicą między nimi jest sposób wprowadzania wymiarów koła, czyli odległości, średnicy i promienia. W przypadku wyważarek automatycznych parametry te są odczytywane przez maszynę, natomiast w przypadku wyważarek półautomatycznych należy je wprowadzać ręcznie. Wybór automatycznej wyważarki do kół ciężarowych wiąże się ze sporą wygodą i ułatwieniem w trakcie pracy, a także mniejszym ryzykiem popełnienia błędu. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że należy je odpowiednio częściej serwisować, aby były w doskonałym stanie. W przeciwnym razie ryzyko błędnie wprowadzonych danych wzrośnie.

Wyważarka stacjonarna czy mobilna?

Wybór między stacjonarną a mobilną wyważarką ciężarową determinuje to, jakie usługi świadczysz. Jeżeli prowadzisz warsztat lub zakład wulkanizacyjny i wyważanie kół można wykonać wyłącznie na miejscu, to oczywistym wyborem jest wyważarka stacjonarna. Natomiast jeśli prowadzisz mobilny serwis, lepszym wyborem będzie wyważarka mobilna, którą można zastosować w aucie lub jego bezpośrednim sąsiedztwie. Biorąc pod uwagę fakt, że wyważarka mobilna zazwyczaj ma mniej programów wyważania i nie jest wyposażona w elektryczne sterowanie czy specjalny adapter centrujący, profesjonalne wyposażenie warsztatu obejmuje najczęściej oba modele.

Kluczowe parametry wyważarki do kół ciężarowych

Nie trzeba tłumaczyć, jak niebezpieczne w skutkach może być nieodpowiednie wyważenie kół w pojeździe ciężarowym. Nawet niewielkie dysproporcje wagi mogą uniemożliwić bezproblemową oraz bezpieczną jazdę. Wybierając wyważarkę do kół ciężarowych należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry, jak:

  • maksymalna średnica centralnego otworu,
  • średnica wału,
  • prędkość i czas pomiaru,
  • maksymalna szerokość felgi,
  • maksymalna średnica felgi,
  • maksymalna średnica koła,
  • maksymalna waga koła.

Dla przykładu: najlepsze dostępne na rynku modele wyważarek do kół ciężarowych, oferowane m.in. przez firmę Martex, mogą wyważać koła ważące do 200 kg, o średnicy felgi do 24”, szerokości koła 15” czy średnicy otworu centrującego nawet do 287 mm.

Wyposażenie wyważarki do kół ciężarowych

Wyposażenie wyważarki może znacząco wpłynąć na czas i komfort podczas pracy. Zwróć uwagę na to, czy wyważarka sterowana jest elektrycznie, czy manualnie. Dobrej klasy modele posiadają zintegrowane oprogramowanie do kalibracji, podwójne wyświetlacze LED czy funkcje automatyczne z pneumatycznym hamulcem koła. Ważne jest także, czy dana wyważarka  ma pneumatyczny podnośnik koła lub podnosi koło samodzielnie – uniesienie własnymi rękami opony ważącej niemal 200 kg oraz precyzyjne umieszczenie jej na wale jest po prostu niemożliwe. Warto, abyś zwrócił uwagę również na ilość programów wyważania, w tym statyczny, dynamiczny oraz Alu – dzięki temu wyważarka sprawdzi się w znacznie większej ilości przypadków, a Ty będziesz mógł profesjonalnie obsłużyć o wiele większe grono klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj