Po co lakuje się zęby?

Dbanie o higienę jamy ustnej to bardzo ważna sprawa już od najmłodszych lat. Jednym z jej istotnych elementów są regularne wizyty u dentysty. Do gabinetu stomatologicznego można udać się profilaktycznie lub w celu wykonania konkretnego zabiegu mającego poprawić stan zębów. Jednym z nich jest lakowanie. Na czym ono dokładnie polega i jaki jest jego cel? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Cel lakowania zębów

Leczenie uzębienia polega nie tylko na naprawie uszkodzonych zębów, ale również na zapobieganiu ich niszczeniu się w przyszłości. Dzięki temu dłużej będą one w dobrym stanie i będą wymagać rzadszych wizyt u stomatologa. Funkcję profilaktyczną spełnia między innymi lakowanie zębów. W ramach tego zabiegu miejsca podatne na uszkodzenia zostają wypełnione specjalną substancją, która zapobiega rozwojowi różnych chorób. Takie przestrzenie trudno się czyści, dlatego dobrze jak najwcześniej utrudnić do nich dostęp bakteriom. Lakowanie pomaga zapobiegać na przykład próchnicy, która jest dosyć częstą chorobą. Jednak żeby było skuteczne, musi być wykonane na krótko po wyrżnięciu się zębów, w przeciwnym razie można otrzymać efekt odwrotny do zamierzonego.

Lakowanie zębów – na czym polega?

Powód lakowania zębów jest jasny, a zabieg ten warto wykonać we wczesnym wieku, bo jest to inwestycja w zdrowie, której pozytywne skutki będzie można zauważyć na przestrzeni lat. Ale jak w zasadzie przebiega ten proces? Do lakowania wykorzystywana jest substancja oparta z reguły na żywicy. Na początku zęby muszą zostać dobrze oczyszczone i wysuszone. Następnie stosowany jest preparat zwany wytrawiaczem – ma on zapewnić łatwiejszą aplikację laku na zębach. Potem konieczne jest wypłukanie jamy ustnej oraz ponowne jej osuszenie i wtedy można przejść do właściwego zabiegu. Zęby mają nierówną powierzchnię i znajdują się w nich dołki oraz szczeliny, szczególnie po bokach szczęki. To właśnie dla tej części głównie przeznaczone jest lakowanie – wyjaśnia pracownik przychodni stomatologicznej Dental. Ostatnim etapem pracy dentysty jest utwardzenie płynnego laku za pomocą specjalnej lampy oraz skontrolowanie, czy substancja jest właściwie zaaplikowana. Tylko dobrze przeprowadzony zabieg będzie skuteczny.

Lakowanie pomaga chronić uzębienie przed próchnicą, ale nie zwalnia z dbania o higienę jamy ustnej. Już od małego warto uczyć dzieci starannego mycia zębów, a także wprowadzać u nich zdrowe nawyki, takie jak unikanie częstego spożywania słodyczy. Zdecydowanie warto zadbać o jamę ustną w gabinecie stomatologicznym, ale zabiegi będą najskuteczniejsze wtedy, kiedy zostaną połączone z codzienną pielęgnacją.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj