Szkody osobowe ze skutkiem śmiertelnym. Charakterystyka

Szkody osobowe najczęściej wiążą się z uszczerbkami na zdrowiu, które powstają w wyniku wypadku. Niestety zdarza się także, że w wyniku odniesionych obrażeń, kończą się one zgonem. W takim przypadku rodzina zmarłego może ubiegać się o zadośćuczynienie oraz odszkodowanie. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i dowiedz się, jak ubiegać się o przysługujące świadczenie, żeby być przygotowanym w sytuacji, kiedy dojdzie do zdarzenia wywołującego szkodę.

Komu przysługuje świadczenie za szkody osobowe ze skutkiem śmiertelnym?

Zadośćuczynienie za szkody osobowe ze skutkiem śmiertelnym przysługuje każdemu, kto w wyniku wypadku stracił bliską osobę. Niezależnie od tego, czy było to zdarzenie komunikacyjne, czy działanie ze strony innego człowieka np. pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Może być przyznane nawet wtedy, gdy nie nastąpiło materialne pogorszenie się sytuacji życiowej najbliższych członków rodziny zmarłego.

Beneficjentem świadczenia może być nie tylko współmałżonek czy dzieci, jak twierdzi wiele osóbOdszkodowanie, jeżeli są ku temu podstawy, przyznaje się także:

  • rodzicom,
  • rodzeństwu,
  • dziadkom,
  • wnuczkom.

Co ważne, wypłata zadośćuczynienia po śmierci osoby bliskiej może przysługiwać także partnerowi, z którym zmarły pozostawał w związku nieformalnym. W tym przypadku niezbędne jest jednak wykazanie bliskości i łączących więzi, co zwykle trwa nieco dłużej.

Czy o odszkodowanie za szkody osobowe ze skutkiem śmiertelnym trzeba ubiegać się samodzielnie?

Śmierć bliskiej osoby jest trudną sytuacją. W takim momencie sprawy formalne związane między innymi z odszkodowaniem schodzą na drugi plan. Pod wpływem stresu można pominąć wiele kwestii. Jest też trudno skupić się na prawidłowym dopełnieniu wszelkich prawnych obowiązków. Dlatego nie ma konieczności zajmowania się tą sprawą osobiście. Na rynku działa wiele firm, takich jak Biuro odszkodowań MERITUM SP. J., które mogą przeprowadzić cały proces.

Oprócz zadośćuczynienia  można także starać się o inne świadczenia. Wśród nich znajduje się między innymi zadośćuczynienie od osoby, która przyczyniła się do śmierci bliskiego i renta alimentacyjna. Istnieje także możliwość uzyskania refundacji kosztów związanych z pochówkiem zmarłego oraz odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej.

Specjaliści z placówek zajmujących się uzyskiwaniem odszkodowań za śmierć bliskich zauważają, że w każdym przypadku warto starać się o świadczenie. Bardzo często sprawy dotyczą także zaległych sytuacji z przeszłości. Od momentu zdarzenia rodzina ma bowiem aż 20 lat na to, aby dochodzić odszkodowania. Zdarza się więc, że kilka lat trwa samo podjęcie decyzji o rozpoczęciu całego procesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj