Jak przebiega znakowanie ubrań metkami?

Znakowanie odzieży to nie tylko charakterystyczne nadruki na koszulkach, ale też tzw. metki, które możemy wszyć, naszyć do ubrania albo doczepić jako etykietę papierową. Na rynku istnieje wiele typów metek odzieżowych, które różnią się między sobą materiałem, sposobem produkcji i aplikacji. Na naszytych wersjach znajdziemy głównie informacje o sposobie prania, natomiast papierowe egzemplarze reklamują daną markę.

Jakie informacje znajdują się na metce?

Wyróżniamy metki termotransferowe (wykonane sitodrukiem pośrednim) i flexowe. Zazwyczaj są one jednokolorowe i umieszczane wewnątrz koszulki w okolicach karku. Umieszcza się je w wysokiej temperaturze. Znajdziemy na nich informacje o rozmiarze, przepisach prania, a także logo danej marki odzieżowej. Ich zaletą jest brak możliwości wyprucia (w innym wypadku nastąpiłoby całkowite zniszczenie koszulki, bluzy czy torby bawełnianej).

Metki przyszywane bezpośrednio do odzieży są wykorzystywane z reguły przez nowoczesne, rodzinne firmy kładące duży nacisk na jakość ubrań. Popularne marki odzieżowe stosują szybszą metodę, czyli drukowanie bezpośrednio na ubraniu. Producenci często też decydują się na tzw. plomby odzieżowe wykonane ze sznurka, które są przyczepiane za pomocą agrafek do ubrań – mówi ekspert z przedsiębiorstwa produkującego gadżety reklamowe WIB.

Najczęściej wybieranymi materiałami do produkcji metek są żakard, satyna i nylon.

Metka żakardowa – charakterystyka

Metki żakardowe posiadają usztywnioną strukturę i proste wzory, dzięki czemu nadają odzieży wyjątkowy, elegancki charakter. Charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Jest niemożliwe, by uległy spraniu. Metki z żakardu nadają się do wszystkich rodzajów odzieży. Mogą być wykończone jako egzemplarz cięty laserowo do dowolnego kształtu, metka zaprasowana w połowie lub tzw. wieszak, który może posłużyć jako dodatkowa przywieszka.

Czym cechują się metki drukowane?

Metki drukowane są używane jako wewnętrzna wszywka informacyjna. Ich zaletą jest niska cena i szybkość produkcji, ponieważ zostały wydrukowane na taśmach materiałowych (nylon, satyna, papier, poliester). W zależności od materiału ubrania mogą różnić się trwałością i możliwościami. Najlepiej wykonać je na taśmie satynowej metodą sublimacji. Wiele producentów wybiera te metki z powodu ich nieograniczonych kolorystycznych możliwości (można nawet wykonać wersje ze zdjęciem). Najczęściej stosowany jest jednak nadruk jednokolorowy lub kilkukolorowy na białej taśmie.

Metki drukowane są wszywane wewnątrz koszulki, razem z informacjami o instrukcji prania i składzie materiału.

Metki papierowe – element reklamowy

Metka papierowa jest zwykłą etykietą, dołączaną luźno do odzieży. Jej zaletą jest całkowita personalizacja – można umieścić na niej logo, informacje reklamowe oraz tradycyjnie: wiadomości o praniu i materiale, a także nadać różnorodne kształty.

Ważne jest, aby etykieta papierowa była spójna z daną marką odzieżową i jej filozofią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj