Czy naczynia ceramiczne są drogie?

Koszty związane z zakupem ceramiki zależą od wykonania oraz zastosowania wybranych naczyń. Te, które zostały wyprodukowane z myślą o obróbce termicznej żywności, np. garnki czy patelnie charakteryzują się nieco wyższymi cenami, tak samo, jak ręcznie malowane misy bądź kubki. Warto przyjrzeć się, jakie korzyści wiążą się z ich użytkowaniem i zdecydować o wartości inwestycji.

Ceramika powstaje w wyniku odpowiedniego przetworzenia masy, na którą składają się glina, woda, kwarc, piasek i inne dodatki – w zależności od wybranej „receptury”. Po osiągnięciu właściwej konsystencji nadaje się formę przyszłemu naczyniu, a następnie się je wypala, dekoruje oraz szkliwi. Ta ostatnia czynność wymaga ponownego zastosowania wysokiej temperatury i pomaga w zabezpieczeniu produktu. Nadaje mu również wymaganą połyskliwość. Wyroby ceramiczne wyróżniają się wysoką funkcjonalnością oraz estetyką, zwłaszcza te, które zostały wykonane ręcznie. Metoda produkcji w znaczący sposób może jednak wpłynąć na koszty związane z ich zakupem, a także poszczególne właściwości.

Czy warto inwestować w ceramikę? 

Zakup mniej kosztownych rozwiązań wiąże się z szeregiem kompromisów, na które trzeba przystać przy ich użytkowaniu. Można wymienić kilka podstawowych czynników, jakie wskazują na korzyści płynące z wyboru droższych ofert. Tańsze naczynia ceramiczne szybciej się zużywają: tracą swoją powłokę, a co za tym idzie nieprzywieralność. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku wyrobów przeznaczonych do smażenia lub pieczenia. Bardzo ważną cechą ceramiki jest estetyka wykonania. W inny sposób będą prezentować się twory produkcji masowej, w inny – ręcznej. Obserwuje się wyraźne odbiegnięcia w jakości dekoracji, zwłaszcza na wykonanych wzorach i malunkach – komentuje pracownik sklepu internetowego Ceramika Design.

Zalety naczyń ceramicznych 

Zautomatyzowana metoda produkcji wykorzystuje odlewy gipsowe, do których wlewa się przygotowaną masę i masowo wykonuje takie same naczynia. Odbijane wzory nie wyróżniają się jednak wyrafinowaniem, jakie charakteryzuje niezmechanizowane wykonanie. Tradycyjne wyrabianie gliny, a następnie ręczne malowanie pozwala na nadanie im charakteru niepowtarzalnego dzieła. Ceramika Bolesławiec to manualnie stworzone wyroby, różniące się od siebie detalami, jakie powstają wskutek indywidualnej pracy nad danym projektem. Przekłada się to na wyższe koszty związane z jej zakupem, jednak zapewnia niezwykłą dekorację stołu. Zdecydowanym atutem tego rozwiązania jest nabycie przedmiotu „z duszą”, której pozbawione są hurtowo powstające kopie.

Eksploatacja wyrobów ceramicznych wiąże się z wieloma korzyściami praktycznymi. Wybór odpowiedniej oferty pozwala na długotrwałe użytkowanie naczyń, bez obawy o szybkie starcie powłoki czy inne uszkodzenie szkliwa. Przy ręcznym myciu należy ograniczać posługiwanie się tzw. druciakami, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż w przypadku tanich wytworów. Można je bezpiecznie wkładać do zmywarki, nie martwiąc się o działanie wysokiej temperatury, na którą są odporne. Podtrzymują ciepło przechowywanej żywności, dzięki czemu półmiski z przygotowanymi daniami mogą stać na stole w oczekiwaniu na gości. Ceramika wyróżnia się również wytrzymałością na zarysowania, umożliwiając cieszenie się przez długi czas z estetycznych wzorów i gładkiej powierzchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj