Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Problem, który polega na powstawaniu brzydkiego, nieświeżego zapachu z ust, występuje u naprawdę wielu pacjentów. Odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust są znajdujące się w jamie ustnej bakterie beztlenowe. Ich nadmiar i związany z tym brzydki zapach z ust mogą być spowodowane różnymi przyczynami. W artykule dokładniej opisujemy, jakie mogą być przyczyny powstawania halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust, w jaki sposób w jej zwalczaniu może nam pomóc wizyta w gabinecie stomatologicznym oraz co można zrobić, żeby zwalczyć tego typu objawy.

Jakie mogą być przyczyny powstawania brzydkiego zapachu z ust?

Przyczyny powstawania halitozy mogą być różne.  Podstawowa to nieprzestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i stosowanie nieprawidłowej diety. To jednak nie są wszystkie możliwe przyczyny powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust. Wpływ na to mogą mieć także m.in. niektóre choroby ogólnoustrojowe czy przyjmowane leki. Halitoza może być np. spowodowana przewlekłymi stanami zapalnymi górnego odcinka przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Takie objawy są także charakterystyczne np. dla refluksów żołądkowo-przełykowych, czyli objawów skrajnej niewydolności nerek. Mogą również występować u pacjentów z niewydolnością wątroby oraz z różnego typu chorobami o podłożu hematologicznym.

Oczywistą przyczyną powstawania brzydkiego zapachu z ust jest też po prostu nałogowe palenie papierosów lub nadużywanie alkoholu. Inną częstą przyczyną takich problemów są jednak również powstałe w jamie ustnej problemy zdrowotne, m.in. choroba próchnicowa zębów i choroby przyzębia, czyli paradontoza. Żeby móc skutecznie zwalczyć objawy halitozy i pozbyć się brzydkiego zapachu z ust, trzeba więc w pierwszej kolejności określić przyczyny powstania takich nieprzyjemnych objawów.

Czy pomocy w walce z halitozą można szukać w gabinecie stomatologicznym?

Z takimi problemami na wizytę w gabinecie stomatologicznym umawia się bardzo dużo osób. W sprawdzeniu przyczyn powstania nieprzyjemnego zapachu z ust może pomóc specjalista z zakresu stomatologii zachowawczej. Często konieczne może się też okazać udanie się na wizytę do specjalisty z zakresu periodontologii, czyli lekarza, który zajmuje się leczeniem paradontozy.

Powstanie problemów w jamie ustnej może być przyczyną halitozy nawet w 90% przypadków. Rozwijająca się choroba próchnicowa zębów, choroby przyzębia czy powstający osad i kamień nazębny, powodują obecność w jamie ustnej różnych związków chemicznych, które są bezpośrednią przyczyną powstawania brzydkiego zapachu z ust. W jaki sposób może nam pomóc wizyta w gabinecie stomatologicznym? Zadaliśmy takie pytanie naszemu rozmówcy, stomatologowi z Kliniki Dentystycznej Viscardi w Tychach, odpowiedział nam, że:

W trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym w związku z utrzymującym się przez długi czas nieprzyjemnym zapachem z ust pierwszym zadaniem stomatologa jest sprawdzenie, czy przyczyną takiego stanu są faktycznie problemy związane ze stanem jamy ustnej. Jeżeli lekarz zauważy jakieś niepokojące zmiany na pewno będzie się je starał usunąć z zastosowaniem zabiegów higienicznych, m.in. piaskowania czy skalingu. Pacjent otrzyma także w gabinecie porady dotyczące tego, co powinno się robić, żeby zapobiec powstawaniu brzydkiego zapachu z ust w przyszłości.

W jaki sposób można walczyć z nieprzyjemnym zapachem z ust?

W walce z powstawaniem nieprzyjemnego zapachu z ust najważniejszą rolę będzie oczywiście pełniło przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, czyli codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Dobrym sposobem z pewnością będą także zmiana stosowanej diety oraz ograniczenie lub całkowite rzucenie palenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj