Podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny, czyli o zajściu w ciążę jest bardzo ważnym momentem każdego związku. Posiadanie własnego dziecka dla wielu osób jest bardzo ważne. Często niestety po stwierdzeniu, że to jest idealny moment, żeby mieć dziecko, młode pary napotykają na problemy z doprowadzeniem do upragnionej ciąży. Na początku rodzi się w ich niecierpliwość, dlaczego to trwa tak długo, później złość związana z kolejnymi niepowodzeniami, a na końcu wątpliwości, czy w ogóle ma się szansę na zajście w ciążę. Problem niepłodności jest niestety coraz częstszy. Na szczęście istnieją obecnie skuteczne metody leczenia i pomocy. Do kogo powinniśmy się zgłosić mając problemy z zajściem w ciążę?
Co to jest niepłodność?
Problem niepłodności jest dużo częstszy niż to się może wydawać. Wielu parom udaje się doprowadzić do zajścia w ciążę niemal natychmiast po podjęciu decyzji o rozpoczęciu starania się o dziecko. Dużo częściej jednak, zanim zobaczy się upragniony pozytywny wynik testu ciążowego trzeba się uzbroić w trochę cierpliwości, ponieważ moment ten nadchodzi kilka tygodni, czy nawet kilka miesięcy później. Niestety bywają też przypadki, kiedy pomimo ciągłych prób moment ten nie nadchodzi wcale. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO, jeżeli nieudane próby zajścia w ciążę trwają przez co najmniej rok i to pomimo regularnego współżycia, bez stosowania środków antykoncepcyjnych, wtedy można już mówić o niepłodności. Przyczyny takich problemów mogą być różne, wpływ na pogorszenie płodności, a więc i na trudności z doprowadzeniem do zajścia w ciążę mogą mieć np. przebyte choroby, zła gospodarka hormonalna, zła kondycja fizyczna i psychiczna, nieprawidłowa dieta oraz wiele innych elementów. Nie znaczy to jednak, że o pomoc powinniśmy się zgłosić dopiero po upłynięciu roku od prób zajścia w ciążę, możemy spróbować uzyskać pomoc już wcześniej.
Lekarze, jakich specjalizacji mogą pomóc w przypadku problemów z zajściem w ciążę?
Diagnostyką i leczeniem problemów z zajściem w ciążę, czyli niepłodnością zajmują się specjalne kliniki medyczne, które specjalizują się w leczeniu takich problemów. Obecnie, jako iż ten problem jest coraz częstszy i według statystyk może dotyczyć nawet 15 proc. par w wieku rozrodczym, takich miejsc na mapie Polski jest coraz więcej. Jednym z nich jest np. Centrum Leczenia Niepłodności Oviklinika w Warszawie. W takich klinikach pacjenci są poddawani szczegółowym badaniom diagnostycznym, które mają na celu wykrycie dokładnych przyczyn niepłodności i opracowanie odpowiedniego planu leczenia lub wspomagania prób zajścia w ciążę w inny sposób. Lekarze, jakich specjalizacji odgrywają największą rolę w diagnostyce i leczeniu niepłodności?
Lekarz ginekolog
Pierwszym wyborem w przypadku kobiet, które mają problemy z zajściem w ciąże jest zawsze lekarz ginekolog. Warto przy tym wiedzieć, że nie każdy ginekolog będzie nam w stanie tak samo skutecznie pomóc. Nie każdy ginekolog specjalizuje się bowiem w problemach związanych z niepłodnością. W celu określenia przyczyn problemów z zajściem w ciążę, ginekolog na pewno przeprowadzi z pacjentką szczegółowy wywiad lekarski oraz wykona badanie USG dróg rodnych. Diagnostyka niepłodności u kobiet i wykonywane w jej ramach badania mają na celu przede wszystkim wykrycie mogących powodować tego typu problemy chorób, a także mięśniaków i torbieli, które mogą np. powodować pogorszenie funkcji układu rozrodczego.
Urolog / Androlog
Andrologia jest specjalizacją medyczną, która zajmuje się problemami męskiego układu rozrodczego. Jest to podspecjalizacja urologii, szerszej dziedziny zajmującej się układem moczowo-płciowym mężczyzn i kobiet. W trakcie badania u urologa – androloga przyszły tata zostanie dokładnie zbadany pod kątem występowania u niego nieprawidłowości anatomicznych czy zaburzeń rozwoju narządów płciowych. Trzeba wiedzieć, że przyczyny niepłodności nie leżą tylko po stronie kobiet. Równie często do problemów z zajściem w ciążę może bowiem dochodzić na skutek problemów leżących po stronie partnera. U androloga najprawdopodobniej zostaną też wykonane badania hormonalne, badania genetyczne oraz badanie nasienia, które jest podstawowym elementem diagnostyki niepłodności u mężczyzn.
Specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości
Bardzo ważną rolę w diagnostyce przyczyn problemów zajścia w ciążę odgrywa także lekarz endokrynolog – specjalista endomrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Jego zadaniem jest potwierdzenie lub wykluczenie ewentualnych zaburzeń hormonalnych, które mogłyby wpłynąć na pogorszenie płodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Zaburzenia hormonalne są szczególnie ważne u kobiet, ponieważ mogą u nich powodować m.in. zabrudzenia owulacji oraz problemy z regularnością miesiączek. U mężczyzn natomiast niewłaściwa gospodarka hormonalna może skutkować zaburzeniami erekcji lub osłabieniem libido.
Psycholog
Nie zawsze przyczyny niepłodności są związane ze stanem zdrowia pacjentów. Często przyczyną mogą być problemy psychiczne. Zazwyczaj do takiego wniosku pacjenci dochodzą po wcześniejszym wykonaniu wielu bada diagnostycznych wykonywanych w ramach diagnostyki niepłodności. Jeżeli badania wykazują, że pacjenci nie powinni mieć żadnych problemów z doprowadzeniem do zajścia w ciążę, wtedy pomóc im może tylko psycholog. Zła kondycja psychiczna także bowiem odgrywa bardzo dużą rolę na problemy z płodnością poprzez oddziaływanie na układ hormonalny.