Hotel czy pensjonat – gdzie warto się zatrzymać?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się nad polskie morze na weekendowy odpoczynek czy na dłuższy, kilkudniowy urlop, z pewnością bierzesz pod uwagę różne opcje noclegowe. Przepiękne okolice Bałtyku oferują nam wiele różnorodnych opcji, jednak jak wybrać najlepszą? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym opcjom – hotelowi i pensjonatowi. Czym różnią się takie obiekty i z którego warto skorzystać, jeśli zależy nam na wyjątkowym i niezapomnianym pobycie nad morzem?

Wiele osób nie do końca widzi różnice między pojęciem hotelu i pensjonatu, używając tych pojęć wymiennie. Warto jednak wiedzieć, że między tymi dwoma obiektami istnieją zasadnicze różnice.

Charakterystyka hotelu

Obiekt nazywany hotelem musi oferować minimalną liczbę pokoi, która wynosi 10 sztuk. Wśród nich są zarówno pokoje jedno- i dwuosobowe, aczkolwiek w hotelach o większej powierzchni znajdziemy również pokoje na więcej osób bądź ofertę tzw. dostawek, kierowanych głównie do najmłodszych gości. Hotel wyróżnia z reguły wysoki standard wykończenia, a co za tym idzie –  komfort przebywania w nim jest duży. W hotelu możemy liczyć na wiele usług dodatkowych, takich jak serwis pokojowy, regularne sprzątanie czy usługę concierge. W pokojach hotelowych goście mogą liczyć na prywatną łazienkę, dostęp do takich sprzętów jak telewizor plazmowy oraz szybkie łącze internetowe. W hotelach o wysokim standardzie, takich jak chociażby Villa Herkules, możemy skorzystać z pysznej kuchni w pięknych wnętrzach restauracyjnych oraz z szeregu usług dodatkowych, zwiększających komfort pobytu i urozmaicających wolny czas. Pobyt w hotelu to nie tylko nocleg, ale istne SPA dla ciała i duszy. Umożliwiają to przyhotelowe strefy SPA, baseny, zabiegi odnowy biologicznej, rehabilitacyjne masaże czy dostęp do groty solnej. Hotel to idealna opcja zarówno na szybki weekend z ukochaną osobą, jak i na dłuższy urlop z rodziną czy znajomymi.

Pensjonat

Pensjonat jest obiektem noclegowym o wiele bardziej kameralnym od hotelu. Nazwiemy w ten sposób obiekt noclegowy, który posiada minimum 7 pokoi dla gości. Jest to więc obiekt o wiele bardziej kameralny, jednak warto podkreślić, że podlagający podobnym ocenom, co hotel. Nie każdy wie, że pensjonatom, podobnie jak hotelom – przyznawane są gwiazdki, świadczące o standardzie pokoi. Kolejną różnicą jest położenie pensjonatu. O ile hotele znajdziemy w centrach miast czy miejscach bardzo atrakcyjnych, np. na terenach nadmorskich, pensjonaty z reguły są zlokalizowane raczej na uboczu. Jest to więc świetna oferta dla osób, którym zależy na kameralnej atmosferze, ale również na ciszy i spokoju. W pensjonacie raczej nie znajdziemy restauracji znanych z hoteli, jednak możemy tutaj liczyć na domowe posiłki, zazwyczaj serwowane całodobowo (jest to jednak zależne od każdego poszczególnego pensjonatu, więc warto to zweryfikować przy poszukiwaniu noclegu). W pensjonatach nie znajdziemy takich stref relaksu jak profesjonalne SPA czy baseny, jednak ze względu na otoczenie i zazwyczaj duże ilości terenów zielonych, właściciele pensjonatów oferują różnego rodzaju inne atrakcje, takie jak kuligi, czy jazdę konno. Podobnie jak w przypadku posiłków, każdy z pensjonatów może oferować zgoła inne atrakcje, zależne w dużej mierze od lokalizacji – na inne atrakcje możemy liczyć nad morzem, a na inne w górach.

Hotel a pensjonat – co wybrać?

Powyżej opisaliśmy podstawowe różnice między tymi dwoma obiektami noclegowymi. To, który z nich wybrać, powinno być zależne od naszych osobistych preferencji oraz rodzaju odpoczynku, o jakim marzymy. Jeśli zależy nam na wysokim standardzie, wysokiej jakości kuchni, doskonałej lokalizacji i profesjonalnych zabiegach SPA, zdecydowanie powinniśmy zainteresować się hotelem. Im więcej gwiazdek będzie on posiadał, tym większy standard i mnogość atrakcji będzie na nas w nim czekała. Z kolei jeśli wybieramy się na bardzo długi, rodzinny odpoczynek i zależy nam na ciszy i kameralnej atmosferze, skorzystajmy z kameralnych pensjonatów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj