Wszystko, co powinnaś wiedzieć o botoksie

Kiedy szukasz zabiegu kosmetycznego, który poprawi Twój wygląd i zachowa młodość skóry, botoks jest jedną z najbardziej popularnych opcji. Ale co to właściwie jest? Jak działa? I jak można uzyskać najlepsze wyniki z niego? Oto co warto wiedzieć o zabiegu botoksu.

Co to jest Botoks?

Toksyna botulinowa typu A, czyli botox, to produkt wytwarzany z neurotoksyny produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum. Organizm produkuje własną toksynę botulinową, aby pomóc w ochronie przed skurczami mięśni i innymi zaburzeniami. Botox działa poprzez blokowanie sygnałów nerwowych z mięśni do mózgu, co zapobiega skurczom mięśni.

Medycyna estetyczna Kraków wykorzystuje toksynę botulinową do wygładzania zmarszczek i kurzych łapek. Botox może być stosowany do wielu zastosowań kosmetycznych i medycznych. Jest dobrze znany z redukcji zmarszczek wokół czoła, między brwiami i wokół oczu.

Jak działa Botoks?

Botoks działa poprzez czasowe sparaliżowanie mięśni, które powodują powstawanie zmarszczek. Toksyna botulinowa blokuje sygnały z nerwów do mięśni w skórze, tymczasowo zapobiegając ich kurczeniu się i wytwarzaniu zmarszczek. Wstrzyknięcie niewielkich ilości Botoxu w określone miejsca twarzy może wygładzić zmarszczki i sprawić, że będziesz wyglądać młodziej!

Kto nie powinien stosować zastrzyków z botoksu?

Zastrzyki Botox są bezpieczne i skuteczne, ale są pewne osoby, które nie powinny ich otrzymywać.

Jeśli masz przewlekłe schorzenia, takie jak choroby serca lub cukrzyca, lub jeśli jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem przed otrzymaniem Botoksu. Osoby, które miały kiedykolwiek reakcję alergiczną na jakikolwiek produkt toksyny botulinowej w przeszłości nie powinni otrzymywać zastrzyków Botox.

Na jakie inne schorzenia działa botoks?

Botoks jest stosowany w przypadku wielu innych stanów chorobowych, w tym tych, które powodują skurcze mięśni. Należą do nich:

  • zespół pęcherza nadwrażliwego;
  • dystonia szyjna;
  • niekontrolowane skurcze mięśni;
  • migrena;
  • nadpotliwość.

Czy przed zabiegiem trzeba się przygotować?

Możesz zostać poproszony o unikanie leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna lub ibuprofen, przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem. Należy również unikać stosowania produktów typu Retin-A, Retinol i kwas glikolowy przez co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem.

Botoks – czy są skutki uboczne?

Niektórzy ludzie mogą doświadczyć tymczasowego zasinienia pod skórą w miejscu wstrzyknięcia lub bólu głowy po otrzymaniu Botoxu, ale są to zazwyczaj łagodne efekty uboczne, które szybko ustępują samoistnie. Jeśli obawiasz się potencjalnych skutków ubocznych stosowania Botoxu, porozmawiaj najpierw z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy jest to zabieg odpowiedni dla Ciebie i na jakie obszary twarzy będzie miał wpływ.

Działania niepożądane są rzadkie, ale mogą obejmować:

  • Ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
  • Ból głowy
  • Suchość w ustach lub krwawienie z nosa
  • Wysypka w miejscu wstrzyknięcia

Jak dbać o skórę po zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu botoksu dostaniesz konkretne instrukcje dotyczące pielęgnacji skóry. Należy dokładnie ich przestrzegać, aby sprawnie zregenerować skórę i wzmocnić działanie botoksu.

Oto kilka ogólnych wskazówek:

  • Unikaj ekspozycji na słońce i zabiegów w solarium;
  • Nie ćwicz intensywnie przez 24 godziny po zabiegu;
  • Pij dużo wody;
  • Nakładaj na skórę krem nawilżający.

Po jakim czasie od zabiegu widać efekty?

Czas, jaki upływa, zanim zobaczysz rezultaty, zależy od tego, ile Botoxu zostało wstrzyknięte do skóry, ile produktu zostało użyte podczas zabiegu oraz, jak głębokie były zmarszczki. Niektórzy pacjenci zauważają natychmiastową redukcję zmarszczek, podczas gdy inni zauważają rezultaty w ciągu kilku dni lub tygodni po otrzymaniu zastrzyków.

Jak długo utrzymują się rezultaty?

Działanie Botoxu polega na tymczasowym blokowaniu sygnałów nerwowych docierających do skóry, efekt ten z czasem ulega osłabieniu — zwykle w ciągu trzech miesięcy.

Jeśli chcesz utrzymać rezultaty, musisz co kilka miesięcy robić kolejne zastrzyki. U niektórych osób jeden zastrzyk trwa dłużej niż u innych; zależy to od indywidualnych czynników, takich jak wiek i rodzaj skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj