Protokół zdawczo-odbiorczy – ważny dokument przy wynajmie samochodu

Wynajem samochodu jest dużym udogodnieniem, gdy własny pojazd został uszkodzony w wypadku, kiedy szukamy większego auta na wakacyjny wyjazd, lub gdy jesteśmy nie mobilni, a potrzebujemy na pewien czas auta na dojazdy. Decydując się na taki krok, musimy mieć świadomość, że wypożyczalnie mają reguły, których trzeba przestrzegać. Jednym z obowiązkowych kroków podczas wynajmu auta jest spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego. Czym jest ten dokument?

Dlaczego protokół zdawczo-odbiorczy jest konieczny przy wypożyczaniu auta?

Wypożyczenie auta wiąże się z kilkoma ważnymi formalnościami. Między klientem a wypożyczalnią musi zostać spisana umowa, która jest potwierdzeniem udostępnienia przez firmę pojazdu na umówiony czas oraz jasno określone zasady jego użytkowania. Długoterminowy wynajem auta jest obecnie dostępny dla każdego, a dostępne auta są z różnych półek cenowych, a w tym super samochody. Uszkodzenia i awarie mogą być kosztowne, a ponieważ wykluczą dane auto z oferty przez pewien czas, naraża to wypożyczalnię na stratę. Nic więc dziwnego, że firmy chcą zabezpieczyć się przed konsekwencjami takich sytuacji. W tym celu spisuje się protokół zdawczo-odbiorczy. Dzięki temu w momencie naruszenia stanu auta, zasady postępowania są jasno określone i wiadomo, kto musi ponieść za to odpowiedzialność.

Co musi znajdować się w protokole zdawczo-odbiorczym?

Protokół zdawczo-odbiorczy zwany także protokołem przekazania i zwrotu samochodu rozpoczyna się w momencie, gdy klient decyduje się na wypożyczenie danego modelu auta. Ekspert z wypożyczalni 57rent.pl mówi:

Pracownik wypożyczalni musi ująć w protokole wszystkie wcześniej powstałe w aucie uszkodzenia. Mowa tu o wszelkich widocznych wgnieceniach, zarysowaniach, i innych uszkodzeniach na zewnątrz auta, a także o stanie wewnątrz pojazdu np. plamach na siedzeniach.

W protokole zdawczo-odbiorczym powinien znaleźć się też spis dodatkowych elementów np. bagażnika dachowego, czy zapasowego koła oczywiście jeśli zostało to zadeklarowane w umowie. Dzięki temu dokumentowi jeśli w momencie zwrócenia auta wypożyczalnia zauważy na samochodzie jakieś uszkodzenia, będzie wiadomo, czy zostały one spowodowane przez ostatniego klienta, czy są to znane już usterki.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego w wypożyczalni?

Protokół przekazania i zwrotu samochodu jest ważny także z punktu widzenia wypożyczającego. Gdy umowa zostanie spisana, warto dokładnie sprawdzić stan pojazdu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Możliwe, że pracownik wypożyczalni nie zauważył jakiegoś defektu, ale w momencie zwrócenia auta to ostatni kierowca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Niestety zdarzają się też takie wypożyczalnie, które powstałymi wcześniej szkodami celowo obciążają kolejnych kierowców. Zawsze gdy zauważysz usterkę lub zanieczyszczenie, które nie zostało zawarte w protokole, warto zrobić mu zdjęcie i skontaktować się z wypożyczalnią. Oprócz na tapicerkę i karoserię, warto również zwrócić uwagę na felgi, szyby oraz zderzaki. Najlepiej robić to przy dobrym świetle, aby nawet najmniej widoczne defekty, zostały zauważone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj