Czym jest rekuperacja i jak ją wykorzystujemy?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Ma to swoje uzasadnienie nie tylko w wysokiej efektywności działania rekuperacji. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala także sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wyjaśniamy, czym jest rekuperacja i w jaki sposób możemy ją wykorzystać.

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperacja jest systemem, dzięki któremu możemy w efektywny sposób usuwać z pomieszczeń zużyte, zanieczyszczone powietrze oraz odzyskać z niego ciepło, które w przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej i wentylacji mechanicznej bez odzysku ciepła, ucieka przez komin. To wiąże się z większymi wydatkami na ogrzewanie. Za proces rekuperacji odpowiada rekuperator (wymiennik ciepła) – urządzenie to dzięki odpowiedniej budowie pozwala na zatrzymanie ciepła z zużytego powietrza i ogrzanie nim czystego, zimnego powietrza z zewnątrz. Jest on wyposażony m.in. w wentylator, dzięki któremu można regulować ruch usuwanego z pomieszczeń i nawiewanego do nich powietrza.

Zobacz także  Uprawa pigwy pospolitej. Teoria i praktyka.

Rekuperacja to jedno z najlepszych rozwiązań do różnego typu budynków, które gwarantuje efektywną wymianę powietrza, dba o jego jakość, a także pozwala uniknąć strat energii cieplnej, które przekładają się na wzrost rachunków za ogrzewanie. Dzięki rekuperatorowi możemy oddychać czystym powietrzem wewnątrz budynków, a także zadbać o stan środowiska naturalnego – podkreśla specjalista z firmy RKinstal.

W jakim celu stosowana jest rekuperacja?

Rekuperator to element systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Nadrzędnym celem zastosowania tego rozwiązania jest uniknięcie strat energii cieplnej, która ucieka wraz z usuwanym z pomieszczeń powietrzem przez kanały wentylacyjne oraz jest potrzebna w celu ogrzania powietrza wtłaczanego do wnętrza budynku. To spory problem, który sprawia, że rachunki za ogrzewanie zaczynają rosnąć. Rekuperator pozwala go rozwiązać, odzyskując ciepło z powietrza usuwanego z pomieszczeń i ogrzewając nim powietrze, które ma zostać do nich wtłoczone. W ten sposób możemy uniknąć wzrostu kosztów związanych z ogrzewaniem oraz cieszyć się zawsze czystym i świeżym powietrzem wewnątrz pomieszczeń. Co ważne, zanieczyszczone i czyste powietrze nie mieszają się ze sobą w rekuperatorze, a system filtrów pozwala także uniknąć przedostawania się do wnętrza budynku zanieczyszczeń obecnych w zasysanym z zewnątrz powietrzu. Rekuperator może nie tylko ogrzewać powietrze, ale także je schładzać, co stanowi dodatkową korzyść i pozwala w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnej wentylacji mechanicznej.

Zobacz także  Szafy przesuwne do małych wnętrz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj