Podatek od spadków i darowizn

Nabycie własności w drodze spadku lub darowizny powoduje zwiększenie majątku osoby, która ją uzyskała. W myśl obowiązujących przepisów pociąga więc za sobą konieczność rozliczenia się z fiskusem. Istniejące regulacje przewidują jednak w niektórych przypadkach możliwość uzyskania zwolnienia od konieczności jego płacenia. Wymaga to jednak dopełnienia pewnych dodatkowych formalności i jest uzależnione od wartości otrzymanych rzeczy.

Kto jest objęty podatkiem od spadków i darowizn?

Osobami, które są zobowiązane do naliczenia i zapłacenia podatku od spadków i darowizn, są osoby, które weszły w ich posiadanie. Przepisy dzielą je jednak na 3 grupy, w zależności od stopnia pokrewieństwa ze spadkodawcą lub darczyńcą. Do grupy I zaliczają się małżonek, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie, jak również dzieci, wnuki oraz prawnuki, a także rodzeństwo wraz z zięciem, synową, teściami. Będą to ponadto pasierbowie i pasierbice oraz ojczym albo macocha. W grupie II znajdują się rodzeństwo rodziców, zstępni rodzeństwa, małżonkowie rodzeństwa oraz rodzeństwo tych małżonków i osoby, z którymi zawarły one związki małżeńskie, jak również zstępni i małżonkowie pasierbów oraz małżonkowie innych zstępnych zmarłego. Jako grupa III są klasyfikowane wszystkie pozostałe osoby.

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Podatek od spadków i darowizn będzie naliczany tylko w sytuacji, gdy wartość otrzymanych rzeczy przekroczy ustalony pułap. Wysokość kwoty wolnej od podatku zależy od tego, do jakiej grupy zalicza się podatnik. Dla grupy I będzie to 9637 zł, dla grupy II 7276 zł, a dla grupy III 4902 zł. Limity te dotyczą zsumowanych kwot z ostatnich 5 lat. Jeżeli wartość spadku lub darowizny otrzymanej od jednej osoby nie przekracza podanych wysokości, podatnik nie musi zawiadamiać organów skarbowych o ich otrzymaniu.

Ile wynosi podatek od spadków i darowizn?

 Podatek jest ustalany wg skali. Kwoty i stawki podatku są uzależnione od grupy. W przypadku kwoty do 10 278 zł i osób z grupy III stawka podstawowa jest najwyższa i wynosi 12%, dla grupy II będzie to 7%, a dla grupy I 3%. Kolejne progi powodujące wzrost stawek to od 10 278 do 20 556 zł (kwota wg 1 progu plus 5%, 9%, lub 16% nadwyżki), a najwyższy ponad 20 556 zł (kwota wg progu 1 i 2 plus 7%, 12%, lub 20% nadwyżki). Dla grupy „0” małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę można uzyskać zwolnienie z podatku po złożeniu zgłoszenia w US. Pomoc w sprawach podatków można uzyskać w Kancelarii Andrzeja Paprota, specjalizującej się m.in. w prawie podatkowym i spadkowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj