O czym pamiętać przy budowie domu wielokondygnacyjnego?

Ze względu na wysoką cenę budowy dachu, wiele osób decyduje się budować domy wielokondygnacyjne. Dzięki temu zyskują budynek o dużej powierzchni, który nie zajmuje dużo miejsca na działce i nie wymaga budowy dachu o dużej powierzchni. W tego typu budynkach wymagana jest jednak budowa schodów. Dzięki nim domownicy będą mogli bez przeszkód wchodzić na wyższe kondygnacje budynku. Jakie schody warto wybrać i o czym pamiętać przy ich wyborze?

Schody – najważniejszy ciąg komunikacyjny w domu piętrowym

W każdym domu piętrowym muszą znajdować się schody. Nawet jeśli masz zamiar dodatkowo zamontować udogodnienie dla osób niepełnosprawnych w postaci windy – schody są obowiązkowe. Ten element konstrukcji domu musi spełniać szereg wymagań. Ważna jest liczba schodków, obecność ewentualnych spoczników, szerokość i wysokość poszczególnych stopni.

Jeśli masz dostatecznie dużo miejsca, spokojnie możesz zamontować wygodne schody drewniane jednobiegowe czy wielobiegowe. W przypadku, gdy nie masz dostatecznie dużo miejsca – koniecznie wybierz schody spiralne. Zajmują one znacznie mniej przestrzeni, a są równie funkcjonalne.

Schody spiralne są także świetnym wyborem, jeśli masz zaadaptowany strych. Wówczas ten model schodów pozwoli Ci wygodnie wchodzić na górę. Jeśli jednak używasz poddasza jedynie jako składowisko rzadziej używanych przedmiotów, spokojnie możesz wybrać chowane schody na strych. Ich konstrukcja składa się z klapy, kołnierza i składanych schodów nożycowych lub rozsuwanych. Kiedy nie są używane, spokojnie możesz schować je w stropie.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo osób na schodach?

Schody w budynku wielokondygnacyjnym muszą być nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale także bezpieczne. O ten aspekt zadbasz, montując do nich wygodne poręcze. Do wyboru masz poręcze wykonane z drewna lub metalu. Dzięki nim osoba poruszająca się po schodach nie spadnie. Możesz się ich także przytrzymać przy wchodzeniu po schodach. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób starszych i ograniczonej mobilności. Poręcze są także ważne w domach z małymi dziećmi.

Na bezpieczeństwo osób poruszających się po schodach wpływa także materiał, z którego wykonane są stopie. Na lakierowanym drewnie lub płytkach można łatwo się poślizgnąć, a upadek ze schodów grozi poważnymi urazami. Dlatego na schodach warto rozłożyć chodnik lub przykleić na każdy stopień nakładki dywanowe. Dzięki temu masz pewność, że nikt nie poślizgnie się na schodach i z nich nie spadnie.

W domach piętrowych bardzo ważne są schody. To właśnie dzięki nim domownicy mogą dostać się bezpiecznie na piętro. Możesz zbudować je z drewna, betonu lub wybrać metalowe modele schodów spiralnych. Pamiętaj także, aby zamontować schody na strych niezależnie od tego, czy jest to pomieszczenie zaadaptowane czy traktujesz je jako miejsce do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów. Zadbaj także o bezpieczeństwo schodów. Zamontuj poręcze i jeśli to potrzebne, rozłóż na stopniach chodnik. Dzięki temu masz pewność, że domownicy będą bezpieczni podczas poruszania się po schodach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj