Zimowe obuwie ma charakteryzować się nie tylko atrakcyjnym wzornictwem, wygodą noszenia, ale przede wszystkim wysokimi wartościami użytkowymi. Dotyczy to zarówno butów z krótką cholewką, jak i wysokich kozaków. Najważniejszą cechą powinna być zatem zdolność do termoizolacji. Specyficzną grupą obuwia zimowego są modele przeznaczone do uprawiania sportu na zewnątrz. W przypadku biegania na ergonomię użytkowania składa się wiele czynników, z których właściwości termoizolacyjne są tylko jednym. Jak wybrać biegowe obuwie zimowe? Czym powinna charakteryzować się podeszwa butów do biegania zakładanych w okresie zimowym? Z jakimi elementami garderoby i dodatkami należy połączyć obuwie tego typu w okresie zimowym, aby zapewnić sobie ciepło i bezpieczeństwo w czasie wykonywania ćwiczeń? Kiedy lepiej zrezygnować z treningu, aby nie nabawić się kontuzji?
Biegowe obuwie zimowe – męskie czy damskie? Gdzie je kupić i czym się od siebie różnią?
Nie od dzisiaj wiadomo, że damskie produkty mają nie tylko inną gamę kolorystyczną, ale również nieco wyższą cenę niż produkty przeznaczone dla mężczyzn o tych samych cechach charakterystycznych. Z tego powodu, szukając idealnych butów do biegania na okres zimowy, kobiety mogą przeglądnąć również dział z butami męskimi, na przykład: https://nbsklep.pl/meskie/obuwie/biegowe. Przeznaczone dla panów obuwie ma zdecydowanie bardziej stonowane warianty kolorystyczne, szerszy zakres numeracji i jest w przystępniejszych cenach.
Charakterystyka użytkowa obuwia do biegania w okresie zimowym
Buty do biegowe przeznaczone do uprawiania sportu w czasie zimy powinny charakteryzować się termoizolacyjnością na wysokim poziomie. Dodatkowo duże znaczenie ma grubość i kształt powierzchni. Ze względu na ryzyko pojawienia się lodu i śniegu na trasie biegowej należy wybierać modele z głębokimi bieżnikami na podeszwie – najlepiej gdy poza zagłębieniami buty posiadać będą wypustki. Zapobiegnie to upadkom i poślizgnięciom na niestabilnym podłożu.
Ekwipunek prawdziwego biegacza – z czym połączyć dobre buty do biegania w warunkach zimowych?
Jednak obuwie to nie jedyne elementy ekwipunku biegacza, o które należy zadbać w okresie zimowym. Poza ubraniami termicznymi i skarpetkami tego typu należy pamiętać o rękawiczkach i czapkach. To głowa i ręce są najszybciej narażone na utratę ciepła w czasie wykonywania ćwiczeń, a w czasie biegania nie angażują się zbyt intensywnie w ruch aby się rozgrzać. Dlatego zarówno rękawiczki, jak i czapka, opaska czy nauszniki są obowiązkowe.
Dostosuj trening do warunków atmosferycznych, aby nie nabawić się kontuzji
Kontynuując treningi biegowe w okresie zimowym, należy pamiętać nie tylko o założeniu odpowiednich butów czy ubrań, ale również o dostosowaniu treningu do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. W przypadku intensywnych opadów, bardzo niskiej temperatury czy gołoledzi, dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować z treningu gdyż może się on skończyć kontuzją. Można wtedy wybrać trening na bieżni wewnątrz budynków.