Najlepszy gramofon – jaki kupić?

Na rynku gramofonów wybór jest naprawdę spory. W dobrych sklepach specjalizujących się w sprzedaży urządzeń odtwarzających płyty szelakowe i winylowe, dostępne są zarówno współczesne gramofony elektryczne, jak i klasyczne mechanizmowe, nakręcane korbą.

Czym kierować się przy wyborze starego gramofonu?

Jeśli interesuje cię gramofon oryginalny, sprzed kilkudziesięciu czy nawet stu i więcej lat, zanim zdecydujesz się na zakup, warto żebyś zapoznał się z opiniami ekspertów na temat możliwości poszczególnych rodzajów urządzeń.

Zakładając, że nie kupujesz gramofonu wyłącznie ze względów estetycznych, lecz interesuje cię jego brzmienie, wiedz, że najstarsze urządzenia zwykle grają najgorzej. Zaawansowane wiekiem gramofony tubowe nie mają możliwości zmiany natężenia dźwięku. Można na nią wpływać jedynie poprzez dobranie cieńszej lub grubszej igły, jednak efekt jest dość prymitywny.

Znacznie lepsze walory dźwiękowe mają późniejsze gramofony z tubami ukrytymi wewnątrz obudowy, a jeszcze doskonalsze są urządzenia biurkowe z wiekiem i drzwiczkami lub żaluzjami, które służą do regulacji głośności. Najnowsze gramofony walizkowe to zdecydowanie najlepszy dźwięk, a także kompaktowe rozmiary w porównaniu z pierwszymi egzemplarzami.

Gramofon elektryczny – automatyzacja i styl

W przypadku współczesnego gramofonu elektrycznego należy w pierwszej kolejności określić swoje preferencje. Zdecyduj, czy wolisz nowoczesny design, czy zależy ci na stylizowanym sprzęcie, który będzie pasował do umeblowanego antykami wnętrza. Wolisz sprzęt przenośny, nawiązujący do słynnego „Bambino” z lat 50, czy też stacjonarny? Zainteresuj się wagą oraz wymiarami.

Wybierając konkretny model, koniecznie zwróć uwagę na parametry techniczne gramofonu, stopień zautomatyzowania sprzętu, wpływ zasilacza na tor dźwiękowy, a także na dodatkowe udogodnienia. Ważna może okazać się możliwość komunikacji Bluetooth oraz obecność złącza USB, które pozwala na podłączenie gramofonu do komputera i nagrywanie za pomocą odpowiedniego programu, wersji cyfrowych z odtwarzanych dźwięków analogowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj