Kupienie własnego mieszkania jest bardzo ważnym etapem życia. Żeby podjęta decyzja i dokonany wybór mieszkania na pewno były dobre, należy je dobrze przemyśleć. W naszym artykule podpowiadamy, na jakie elementy koniecznie trzeba zwrócić uwagę, dokonując wyboru mieszkania do kupienia. Będą one ważne nie tylko podczas wybierania mieszkania, w którym zamierzamy zamieszkać, ale także mieszkania w celach inwestycyjnych, czyli takiego, które zamierzamy wynajmować.
Lokalizacja osiedla mieszkaniowego
Wybierając mieszkanie do kupienia przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na lokalizację osiedla, na którym będzie się znajdowało. Ten element jest ważny nie tylko, jeżeli wybieramy mieszkanie dla siebie, ale także podczas wyboru mieszkania, które zamierzamy wynająć. I w jednym i w drugim przypadku z kupionego mieszkania powinien być wygodny dojazd do innych części miasta, tak żeby było łatwo dojechać z miejsca zamieszkania do pracy, do szkoły, do sklepu, do znajomych, czy np. do kina. Warto jest zwrócić przy tym uwagę też na to, żeby do mieszkania była możliwość wygodnego dojazdu nie tylko samochodem, ale przede wszystkim komunikacją miejską. W tym miejscu warto jest jednak mieć na uwadze to, że dobry dojazd do innych części miasta niekoniecznie musi być związany z tym, że osiedle mieszkaniowe znajduje się w centrum miasta. Często dobra komunikacja jest również z osiedli mieszkaniowych, które są pod miastem i dobrym wyborem może być kupno nowego mieszkania na obrzeżach Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Często z takich miejsc jest np. dobry i szybki dojazd do centrum miast pociągami podmiejskimi.
Wygląd i sposób wykończenia bloku mieszkalnego
Wybierając mieszkanie trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na to, jak wykończony jest sam blok mieszkalny oraz osiedle, na którym się znajduje. Obecnie klienci często zwracają uwagę przede wszystkim na to, ile wokół i na osiedlu znajduje się zieleni. Ważne jest też to, w jaki sposób wykończony jest sam budynek, jak wykończona jest jego elewacja, jak wygląda klatka schodowa i ogólnie jego okolica. Jeżeli szukamy mieszkania dla siebie, to musimy pamiętać, że wszystkie te elementy będą nam towarzyszyły na co dzień. Ważne przy wyborze mieszkania będzie też np. to, czy budynek mieszkalny jest ocieplony, czy na ścianach nie ma widocznych żadnych śladów grzyba, czy wszystkie instalacje techniczne są w dobrym stanie, czy prawidłowo działa system wentylacji i czy będziemy mieli możliwość doprowadzenia do mieszkania wszystkich udogodnień, na jakim nam zależy.
Wnętrze mieszkania w stanie deweloperskim
Dużo osób decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera, czyli z rynku pierwotnego. Tu także należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym warto jest zwrócić uwagę przede wszystkim na dokumentację, w której opisane są m.in. bezpieczeństwo prawne i finansowe całej inwestycji. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów z firmy deweloperskiej Eko-Bud:
Zgodnie z Ustawą deweloperską z 2012 roku, wszystkie istotne informacje na temat danej inwestycji muszą się znaleźć w przygotowanym przez dewelopera i przekazanym klientom prospekcie informacyjnym. Znajdują się w nim m.in. informacje na temat poprzedniej zrealizowanej przez dewelopera inwestycji, na temat prawomocnego pozwolenia na budowę, na temat tego, czy i w jakim stopniu firma zadłużyła się na potrzeby realizowanej obecnie inwestycji, a także na temat planowanego terminu rozpoczęcia i zakończenia budowy.
Oprócz tego w prospekcie informacyjnym są umieszczone także informacje na temat ceny mieszkania, dostępnych mediów oraz standardu wykonanych prac wykończeniowych.
Kształt umowy przedwstępnej z deweloperem
Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, zanim podpisze się akt notarialny i umowę zakupu, najpierw podpisuje się tzw. umowę przedwstępną kupna mieszkania. Tę również trzeba dokładnie sprawdzić. W umowie znajdują się bowiem bardzo ważne dane. Przede wszystkim dane kupującego i sprzedającego, opis stanu prawnego inwestycji, oświadczenie dewelopera o posiadaniu pozwolenia na budowę, szczegółowy metraż inwestycji oraz cenę brutto nieruchomości.