Gatunki złota, z których najchętniej kupujemy obrączki

Obrączki zazwyczaj są wybierane raz w życiu, dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie istotne kwestie z nimi związane. Najczęściej narzeczeni decydują się na biżuterię wykonaną ze złota, ponieważ jest wytrzymała i bardzo ładnie się prezentuje. Okazuje się jednak, że nie wystarczy wybrać wyłącznie materiału, z jakiego mają być wykonane obrączki. Ważna jest także próba złota oraz jego kolor. Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie.

Jedną z najważniejszych kwestii podczas wyboru obrączek stanowi próba złota. Oznacza ona zawartość czystego złota w stopie, ponieważ jak się okazuje – złote obrączki nie są wykonane wyłącznie ze złota. Gdyby tak było, nie wyróżniałyby się trwałością i odpornością na uszkodzenia. Dlatego zawierają domieszki innych metali. Próba złota pomaga określić, ile złota znajduje się w danej biżuterii.

Z jakiej próby złota wybrać obrączki?

Obrączki można kupić w różnej próbie złota, ale najchętniej wybierana jest próba 585, czyli zawierająca 58,5 proc. czystego złota. Pracownik sklepu jubilerskiego Fugart mówi o jej zaletach: Obrączki o tej próbie wyróżniają się wysoką jakością, są odporne na różne uszkodzenia i ścieranie. Cechuje je także przystępna cena, dlatego są chętnie wybierane przez Klientów. Osoby, które mają ograniczony budżet, mogą zdecydować się na zakup biżuterii o próbie 333. Zawiera ona mniej złota, co jednak nie oznacza, że nie jest trwała. Takie obrączki są tańsze i również wytrzymałe, ale cechuje je niska plastyczność oraz szybkie śniedzenie.

Rzadziej wybierane są pierścionki o próbie 750 – są one dużo szlachetniejsze i droższe, ale nie zapewniają najlepszej trwałości. Takie złoto jest bowiem miękkie, dlatego bardzo szybko mogą pojawić się na nim ślady użytkowania, np. wygięcia czy zarysowania. Tak wysoka próba złota sprawia, że biżuteria charakteryzuje się kruchością, nie zaleca się więc jej noszenia na co dzień.

Czy kolor obrączek ma znaczenie?

Przed zakupem obrączek należy podjąć decyzję również o kolorze złota, z jakiego mają zostać wykonane. Najbardziej klasyczne są pierścionki z żółtego złota, ponieważ podobają się zarówno tradycjonalistom, jak i minimalistom. Ich jasnożółty odcień powstaje po połączeniu złota ze srebrem i niewielką ilością miedzi. Przez wiele lat złoto było znane tylko w swoim naturalnym kolorze, dopiero później odkryto, że obrączki ślubne mogą być wykonane ze złota w różnych odcieniach. Na jego barwę wpływają przede wszystkim domieszki innych metali. Dużą popularnością cieszą się pierścionki z białego złota, które powstaje ze stopu złota z niklem oraz palladem. Jest ono odpowiednie dla osób ceniących minimalizm i zazwyczaj wybierających srebrną biżuterię. Z kolei dla nieco bardziej odważnych przeznaczone jest różowe złoto, możliwe do uzyskania przy pomocy połączenia złota ze srebrem i miedzią. Ciekawą propozycję stanowi również czarny kolor złota, który uzyskuje się z białego złota, pokrywając je warstwą czarnego rutenu oraz rodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj