Dodatkowe opłaty przy kredycie hipotecznym

Zakup mieszkania, czy budowa domu to kosztowne inwestycje. Niewiele osób dysponuje taką ilością gotówki, aby od ręki kupić nieruchomość. Większość osób inwestujących w nieruchomości korzysta z finansowania, jakim jest kredyt hipoteczny. Zanim jednak wybierzemy konkretną ofertę warto poznać, z jakimi dodatkowymi kosztami można spotkać się przy kredycie hipotecznym. Dzięki temu uniknie się niekorzystnych ofert kredytowych znacznie obciążających domowy budżet.

Prowizja banku

Pierwszym i znaczącym kosztem kredytu hipotecznego, który wpływa na jego całkowitą wartość jest prowizja, czyli to, co bank zarabia udzielając nam kredytu. Prowizja może być zróżnicowana i zależy od indywidualnej oferty kredytowej danego banku.

Jak tłumaczy ekspert z biura pośrednictwa finansowego Finansowy Piotr: Zakres prowizji banków udzielających kredyty hipoteczne waha się od 0 do nawet 6% wartości kredytu. Co przy dużych sumach daje ogromne koszty dodatkowe. W większości przypadków banki pobierają maksymalną prowizję w wysokości 2% wartości udzielanego kredytu. Wartość prowizji jest ustalana podczas podpisywania umowy kredytowej i jest stała przez cały okres kredytowania. Dlatego też znając wielkość prowizji banku, możemy w prosty sposób policzyć, o ile koszty kredytu hipotecznego będą większe.

Decydując się na kredyt hipoteczny, warto zwracać uwagę na prowizję, jaką bank pobiera za udzielenie kredytu. W niektórych przypadkach istnieje możliwość zredukowania prowizji poprzez założenie konta w danym banku lub skorzystanie z ubezpieczenia nieruchomości.

Ubezpieczenie nieruchomości

Kolejnym istotnym i dodatkowym kosztem kredytu hipotecznego jest ubezpieczenie nieruchomości, na którą zostaje zaciągnięty kredyt. Wykupienie ubezpieczenia jest obowiązkowe w każdym banku. Ma ono na celu zabezpieczyć nieruchomość przed pożarem oraz innymi zdarzeniami losowymi. Mimo że jest to koszt dodatkowy, ponieważ co miesiąc należy opłacać składkę ubezpieczenia, daje poczucie bezpieczeństwa i w razie pojawienia się nieszczęśliwego zdarzenia umożliwia uzyskanie środków na usunięcie szkód. Należy jednak uważnie przyjrzeć się ofercie ubezpieczenia. Nie jest obligatoryjne, aby ubezpieczenie nieruchomości zostało podpisane w banku, którym bierze się kredyt.

Wcześniejsza spłata

Większość umów kredytowych zawiera informacje i klauzule o braku możliwości nadpłaty kredytu hipotecznego w danym okresie. Banki zastrzegają, że nie wolno dokonać nadpłaty rat do 2, 3 lub 5 lat od zaciągnięcia kredytu. Oznacza to, że jeśli chce się nadpłacić ratę kredytu, bank może obciążyć nas dodatkową prowizją. Dlatego, zanim zdecydujemy się na wcześniejszą spłatę raty kredytu, warto dokładnie sprawdzić, czy nie będzie to dodatkowy koszt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj