Do czego przydadzą się kolektory słoneczne (solary)?

Ogrzewanie wody w domu jednorodzinnym może odbywać się na kilka sposobów. Najbardziej powszechnym jest używanie kotła na paliwa stałe lub gazowego, w ostateczności prądu elektrycznego. Jednak wszystkie te metody są drogie w użytkowaniu, chyba że prąd generowany jest przez panele słoneczne na dachu. Warto na tym etapie zastanowić się nad jeszcze jednym wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem, jakim jest wykorzystanie tak zwanych kolektorów słonecznych. Z wyglądu mogą one przypominać panele od fotowoltaiki, ale nic bardziej mylnego.

Kolektor słoneczny – jak jest zbudowany?

Aby zrozumieć fenomen i zasadę działania kolektorów musimy najpierw dowiedzieć się jaką mają budowę. Otóż jest ona bardzo prosta, co w ekstremalnych przypadkach umożliwiałoby nawet stworzenie takiego urządzenia samodzielnie. Na czym polega ich fenomen? Otóż przede wszystkim na wyjątkowo prostej konstrukcji. Typowy solar to kwadratowy lub prostokątny panel, który posiada we wnętrzu sieć przewodów, przez które przepływa woda lub specjalny płyn (najczęściej glikol). Dzięki takiemu rozwiązaniu, gdy słońce świeci bezpośrednio na powierzchnię panelu, nagrzewa ciecz znajdującą się w przewodach. Ta następnie jest przepompowywana do pomieszczenia kotłowni lub piwnicy, gdzie bierze udział w podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, albo też można ją użyć jako wspomaganie podgrzewania wody w kaloryferach. Na stronie https://www.aquateam.pl/oferta/ogrzewanie/kolektory-sloneczne-solary-szczecin/ można zapoznać się z wyglądem oraz cenami typowych kolektorów słonecznych.

Jak solary pomagają oszczędzać?

Powody instalowania paneli słonecznych w formie kolektorów są zazwyczaj dwa. Pierwszym z nich jest chęć uzyskania oszczędności na podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej oraz wody w układzie centralnego ogrzewania. Drugi natomiast powód to dbałość o środowisko. Jeżeli będziemy bowiem wykorzystywać energię słoneczną, zamiast używać do podgrzewania wody energii elektrycznej z sieci, gazu lub węgla, to nie wyemitujemy żadnych szkodliwych substancji do środowiska. Nie da się jednak ukryć, że dla przeciętnej rodziny pierwszy powód jest najważniejszy. Oszczędności mogą być bardzo duże i szybko zauważalne, stąd dobrym pomysłem jest montaż kolektorów już na etapie budowy domu. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja musi być wykonana zgodnie ze sztuką i nieco przewymiarowana, by kolektory mogły również brać pewien udział w podgrzewaniu wody w okresie zimowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by instalację solarów założyć w domu, który stoi już od bardzo wielu lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj