Charakterystyka łożysk samochodowych

Łożysko samochodowe odpowiada za minimalizowanie tarcia, przenoszenie obciążenia na podłoże, a także gwarantowanie ruchu obrotowego. Umożliwia również utrzymanie stałej osi tego obrotu dla konkretnego podzespołu. Łożysko jest więc takim mechanizmem, który podtrzymuje inną część podzespołu tak, aby umożliwić jej ruch obrotowy. W przypadku łożyska kół to po prostu część, która razem z piastą tworzy element, dzięki któremu koło obraca się na nieruchomej osi zawieszenia. To właśnie łożysko koła w pojazdach gwarantuje, że mogą one wykonywać ruch obrotowy. Jakie są podstawowe rodzaje łożysk?

Rodzaje łożysk samochodowych

Łożyska są jednymi z tych elementów, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo kierującego pojazdem, pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Zapewniają także komfort jazdy. Często jednak elementy te ulegają uszkodzeniu, ponieważ są częściami stale eksploatowanymi.

Łożyska samochodowe spełniają bardzo ważną rolę w pojazdach. Ich zadaniem jest umożliwienie swobodnego ruchu koła podczas poruszania się samochodu, a także utrzymanie koła w pozycji, jaka jest przewidziana dla niego przez poszczególne elementy układu zawieszenia oraz układu kierowniczego. Łożysko jest więc elementem mocującym, stabilizującym i gwarantującym poprawną pracę koła. Jego budowa jest bardzo prosta, a zarazem solidna.

Wśród łożysk samochodowych wyróżnia się przede wszystkim łożysko tłoczne stożkowe, kulkowe łożysko skośne jednorzędowe oraz dwurzędowe. Pierwszy rodzaj to elementy, których budowa umożliwia rozdzielenie pierścienia zewnętrznego od pierścienia wewnętrznego. Skośne łożysko kulkowe występuje w układzie zamkniętym. Nie trzeba wówczas martwić się o powstałe luzy.

Jednorzędowy rodzaj umożliwia przenoszenie obciążenia osiowego tylko w jednym kierunku. Dodatkowo takie łożyska są nierozłączne. Ich pierścienie mają jedno wysokie i jedno niskie obrzeże.

Łożyska dwurzędowe natomiast swoją budową odpowiadają dwóm łożyskom kulkowym skośnym jednorzędowym, które zbudowane są w układzie rozbieżnym. Zajmują jednak mniej miejsca w kierunku osiowym. W przeciwieństwie do jednorzędowego, dwurzędowe łożysko może przenosić zarówno obciążenia promieniowe, jak i skośne w obu kierunkach.

Dlaczego łożysko to ważny element samochodowy?

Łożyska samochodowe to bardzo ważne elementy, ponieważ to dzięki nim koło obraca się na nieruchomej osi zawieszenia i może wykonywać ruch obrotowy. Prawidłowa praca łożyska jest bardzo ważna również w kwestii poprawnej eksploatacji samochodu.

Jak mówi pracownik firmy Rozruch oferującej sprzedaż łożysk samochodowychNależy pamiętać, że łożyska narażone są na różne czynniki, które mogą powodować ich uszkodzenia – od drgań, obciążeń oraz naprężenia. Bez względu na to, czy problem wystąpił w nowym, czy też starym aucie, należy rozważyć wymianę łożysk w obu kołach tej samej osi.

Decydując się na zakup łożyska samochodowego, zaleca się wybór jedynie sprawdzonych firm oferujących taki asortyment. Elementy, spełniające wszystkie normy to gwarancja bezpiecznej transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj