Buty do trekkingu - na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Każdy miłośnik pieszych wędrówek i górskich wspinaczek powinien posiadać odpowiednie obuwie, dostosowane do warunków terenowych. Wiele sklepów kusi swoich klientów wygodnymi butami wysokiej jakości, opartych na najnowszej technologii. Trzeba jednak wiedzieć, że nie ma uniwersalnego obuwia, które sprawdzi się w każdych warunkach. Warto zatem się zastanowić, na co zwrócić uwagę przy wyborze butów trekkingowych dostosowanych do górskich wędrówek.

Buty skórzane czy syntetyczne?

Przy wyborze butów na górskie wyprawy duże znaczenie będą miały panujące warunki. Wiele też będzie zależeć od naszych osobistych preferencji. Na przykład buty do trekkingu ze skóry zazwyczaj są cięższe niż te z materiałów syntetycznych. Jednak odznaczają się większą wytrzymałością, oddychalnością i wodoodpornością. Skóra nadaje butom masywności i będzie ważnym elementem podczas wymagających wypraw. Jeżeli jednak ktoś potrzebuje butów do zwykłych wypraw górskich lub turystyki pieszej, to rodzaj materiału nie będzie miał aż takiego znaczenia. W takich warunkach syntetyk może być nawet lepszym rozwiązaniem, gdyż jest lżejszy i bardzo dobrze współpracuje z membranami.

Buty z membraną

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jeśli chodzi o buty do trekkingu, są produkty z membranami. Gwarantują one komfortową ochronę stóp dzięki posiadaniu porowatej struktury, znajdującej się w materiale. Warto pamiętać, że takie obuwie nie zda egzaminu podczas upałów. Dzieje się tak dlatego, że przy wysokich temperaturach zmniejsza się skuteczność odprowadzania pary wodnej przez membranę. Z tego powodu stopa może się przegrzewać. Na letnie upały lepiej jest włożyć buty do trekkingu bez membrany. Wówczas oddychalność naszych stóp będzie większa, a co najistotniejsze, dzięki właściwej impregnacji można zachować pewien stopień nieprzemakalności i bez przeszkód wędrować nawet przy niewielkim deszczu.

Dlaczego podeszwa jest tak ważna?

Bardzo ważnym elementem butów trekkingowych jest podeszwa. Skutecznie amortyzuje ona pracę ścięgien i mięśni, zwłaszcza gdy wędrujemy ze sporym obciążeniem. Jeśli będzie odpowiednio wyprofilowana, to może korzystnie wpływać na wyeliminowanie wad postawy. Warto pamiętać, że podeszwy mają znaczenie jeśli chodzi o przyczepność oraz wygodę podczas stąpania po skałach lub ostrych kamieniach. Cienkie i elastyczne podeszwy świetnie się sprawdzą w czasie wędrówki po terenach nizinnych. Twarde natomiast są przeznaczone do wspinania się po wysokich górach, gdzie podłoże jest znacznie trudniejsze i odznacza się nierównościami. Przy zakupie butów górskich warto zwrócić też uwagę na śródpodeszwę, która gwarantuje dodatkową amortyzację obuwia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj