Wszystko o rozliczaniu pitu online

Kiedy podlegamy obowiązkowi rozliczenia podatku PIT zależy nam, aby zrobić to szybko i skutecznie. Mało kto decyduje się, żeby swoją deklarację roczną rozliczyć wypisując informacje ręcznie na papierze. W dobie cyfryzacji popularne stało się korzystanie z ułatwień jakie daje nam elektroniczne wypełnienie dokumentu oraz natychmiastowe przesłanie go do Urzędu Skarbowego.

Kiedy można rozliczyć się online?

PIT online 2022 można rozliczyć, jeżeli za rok ubiegły mamy obowiązek obliczenia podatku w celu złożenia między innymi takich zeznań podatkowych, jak:

– PIT-36,
– PIT-36L,
– PIT-37,
– PIT38,
– PIT39.

Nie są tu wymienione wszystkie możliwe do rozliczenia przez internet zeznania. Trzeba tylko pamiętać, żeby móc to zrobić, należy odpowiednio zweryfikować swoją tożsamość.

Co jest potrzebne do rozliczenia PIT przez internet?

W przypadku rozliczeń przez internet, będzie nam potrzebnych kilka danych do weryfikacji. Posłużą do tego informacje takie jak:

– PESEL albo NIP,
– Data urodzenia,
– Kwota przychodu za 2020 rok,
– Kwota przychodu za 2021 rok,
– Kwota nadpłaty lub do zapłaty z rozliczenia za 2020 rok.

Danych takich jak PESEL zazwyczaj nie musimy dodatkowo sprawdzać. Natomiast w przypadku przychodów za poprzedni rok, trzeba będzie już sięgnąć do wcześniejszego rozliczenia.

Z jakich programów można skorzystać online?

Mamy całkiem spory wybór z dostępnych aplikacji do rozliczenia PIT online 2022. Możemy skorzystać z tych zalecanych przez Urzędy Skarbowe. Pierwszą z nich jest formularz interaktywny e-Deklaracje, do którego będziemy potrzebować podpisu kwalifikowanego, albo danych autoryzacyjnych.

Kolejną wygodną formą rozliczenia PITu jest skorzystanie z e-Urzędu Skarbowego, do którego również będzie potrzebne podanie swoich danych w celu weryfikacji, zalogowanie za pomocą profilu zaufanego, albo aplikacji mObywatel. Od 1 lutego 2021 roku Twój e-PIT został przeniesiony do e-Urzędu Skarbowego.

Oprócz powyżej podanych jest wiele innych aplikacji, które można ściągnąć na swój komputer, albo skorzystać z nich w przeglądarce.

Podsumowując składanie rocznego rozliczenia podatku dochodowego jest proste i bezpieczne. Nie potrzebujemy kopii złożonego rozliczenia ani trzymania go w teczce w domu.

Pamiętajmy, o terminie na rozliczenie do 2 maja 2022 roku, dlatego że 30 kwietnia wypada w sobotę. Im szybciej złożymy zeznanie podatkowe, tym możemy liczyć, że zwrot z nadpłaty podatku dostaniemy wcześniej. Nie ma co zwlekać do ostatniej chwili, gdy urzędy zostaną zasypane rozliczeniami i oczekiwanie na przelew może się wydłużyć. Zwłaszcza, że ustawowy termin na rozpatrzenie przez urzędy PITu to maksymalnie 45 dni od daty wysłania dokumentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj