Sztuka sakralna – co wybrać do domu, by ozdobić wnętrze?

Osoby wierzące przy aranżacji wnętrz planują również zastosowanie artykułów religijnych, choć bardzo często zdarza się, że robią to nawet osoby niereligijne. To dlatego, że dekoracje prezentujące biblijne motywy są nie tylko poruszające, ale wyrażają transcendentne prawdy o człowieku. Poza tym prezentują estetyczny design. Jakie dewocjonalia sprawdzą się w dekoracji domu?

Czym jest sztuka sakralna?

To szczególne dodatki wnętrz inspirowane motywami religijnymi. Taka sztuka przynależy do sacrum – oznacza to, że dzieło jest traktowane z wyjątkowym szacunkiem nie tyle ze względu na estetykę wykonania czy drogocenny materiał, ile przede wszystkim znaczenie. Aby nazwać sztukę sakralną, jej tematyka musi wyrażać prawdę duchową – uczucia wyrażone w niej za pomocą różnych środków, powinny odzwierciedlać prawdy boskie, charakterystyczne dla danej religii. To głównie obrazy, ikony, rzeźby i figury, które ściśle wiążą się z duchowością. Sprawdzona hurtownia dewocjonaliów prezentuje zawsze wybrane okazy, należące do różnych dziedzin sztuki. Produkty są wykonane w rozmaitych technikach. To nie tylko rzeźby i obrazy, ale również architektura świątynna, a nawet kolorowe witraże. Są to jednak przede wszystkim dzieła o tematyce chrześcijańskiej.

Dlaczego warto mieć religijne dekoracje w domu?

Każdy katolik w zaciszu swojego domu ma okazję do spokojnej kontemplacji i modlitwy w skupieniu. Dlatego tradycyjnie we wnętrzach powinien znajdować się przynajmniej jeden krzyż do zawieszenia na ścianę. Obecność obrazów i figur sakralnych rozmieszczonych w pomieszczeniach przypomina nam o tym, że nie jesteśmy sami i zawsze możemy liczyć na duchowe wsparcie. Wierzenia podają również, że dom, w którym znajduje się sztuka sakralna, jest bezpieczny – omijają go złe moce i demony. Takie dekoracje podkreślają, że w tym domu mieszkają katolicy, dla których ważna jest wiara i kodeks moralny oraz szczególny rodzaj wartości, jakimi domownicy kierują się w życiu. Ikony czy płaskorzeźby o tematyce religijnej są po prostu piękne – zatrzymują i zwracają uwagę – dzięki nim nawet kilka minut w ciszy, może być zbawienne dla szybkiego stylu życia, w jakim żyje współczesny człowiek.

Jaką sztukę sakralną wybierać?

Popularne są figurki świętych, choć w każdym chrześcijańskim domu znajdują się wizerunki Jezusa Chrystusa i Matki Bożej. Kolejnym często wybieranym artykułem religijnym do domu jest flaga papieska lub maryjna. Przy okazji ważnych uroczystości katolickich można je wywieszać za oknem, na balkonie czy przymocować do samochodu. Wnętrza dekorują także religijne obrazy malowane i tkane, które idealnie będą pasować do wnętrz klasycznych i w stylu retro. Modne są obrazy srebrne lub złote, polecane miłośnikom nowoczesnego wystroju wnętrza. Zdobione świece religijne są idealne nie tylko przy corocznej wizycie duszpasterskiej, ponieważ w zależności od rodzaju i koloru można je wykorzystać podczas wigilijnych lub wielkanocnych ozdób na stół. To doskonała okazja do urządzenia wnętrza w sposób stylowy i chrześcijański. Obrazki z aniołem lub wybranym świętym rodzice zamawiają do pokojów dziecięcych, by nie tylko zdobiły, ale także chroniły maluchy. Dużym zainteresowaniem cieszą się ręcznie robione ikony, malowane na wyjątkowych gatunkach drewna – stanowią niezwykłą pamiątkę, która może nawet być skarbem przekazywanym w rodzinie kolejnym pokoleniom. Już teraz sprawdź ofertę wybranych hurtowni z dewocjonaliami i dobierz takie przedmioty, które harmonijnie dopełnią urządzane wnętrze!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj