Stroje bramkarskie to nie wszystko. Jak wygląda trening bramkarza?

Umiejętności bramkarza przekładają się na wynik całego spotkania. To od jego zachowania na boisku zależy w dużej mierze nie tylko liczba strzelonych bramek przez przeciwników, ale także morale własnej drużyny. Od samego początku kariery trzeba postawić na profesjonalizm: najlepsze stroje bramkarskie, sprzęt i trening dostosowany do specyfiki zawodnika.

Ćwiczenia kondycyjne to podstawa dla bramkarzy

Chociaż osobom mniej zaangażowanym w piłkę nożną może się wydawać, że bramkarz jest najmniej aktywny fizycznie na boisku, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Jak żaden inny zawodnik musi on utrzymywać cały czas skupienie na tym, co się dzieje. Ułamki sekund mogą sprawić, że będzie za późno obronić strzał nawet przy poprawnym złożeniu się do niego.

Z tego powodu treningi bramkarzy obejmują szeroko zakrojone ćwiczenia kondycyjne. Ich celem jest wykształcenie jak najlepszej kondycji fizycznej zawodnika, która umożliwi natychmiastowe reagowanie w dynamicznych sytuacjach. Treningów kondycyjnych jest bardzo wiele. Część z nich wykonywanych jest daleko od bramki, dlatego nie zawsze potrzebne są rękawice bramkarskie i bluzy bramkarskie. Trenowana jest zdolność do szybkiego wybiegu, przejęcia i zablokowania piłki.

Stroje bramkarskie wpływają na zdolności obronne bramkarzy

Odpowiednio dobrany strój ma ogromne znaczenie dla zawodnika. Dzisiaj bluzy bramkarskie i spodenki wykonywane są ze specjalnych włókien poliestrowych, które nie nabierają wilgoci tak, jak niegdyś używana bawełna. Zamiast tego doskonale odprowadzają nadmiar wilgoci na zewnątrz, co jest kluczowe również dla bramkarza – ciążąco koszulka lub bluza zaburza i ogranicza ruchy. Kluczowym parametrem jest jednak elastyczność. Stroje bramkarskie muszą podążać na bieżąco wraz z bramkarzem, nie mogą go ograniczać, przez co tkaniny muszą być niezwykle rozciągliwe.

Ogromne znaczenie mają odpowiednio dobrane rękawice bramkarskie. Z jednej strony chronią dłoń przed urazami, o które wcale nie jest trudno grając na tej pozycji. Z drugiej zaś umożliwiają pewny chwyt w nawet najbardziej dynamicznych momentach. Szukając najlepszych rękawic i strojów bramkarskich, warto sprawdzić renomowanych producentów, których produkty trafiają bezpośrednio na spotkania ligowe. Ciekawe zestawy znajdziesz w sklepie Zina – https://zina.pl/odziez-pilkarska/stroje-bramkarskie.

Kiedy zacząć grać na pozycji bramkarza?

Chłopcy, którzy marzą o karierze piłkarskiej, muszą dość szybko podejmować decyzje. Najlepsi znani zawodnicy to ci, którzy zaczynali się szkolić w bardzo młodym wieku. Przyjmuje się, że okres juniorski zaczyna się już w wieku 7 lat i trwa do uzyskania pełnoletniości. Okres ten dzieli się jeszcze na kilka etapów: podstawowy (do 11 – 14 r.ż.), nauczania (do 15 – 16 r.ż.) i doskonalenia (do 18 r.ż.). Przez ponad dziesięć lat juniorzy uczą się zarówno aspektów technicznych, jak wzmacniają kondycję oraz motorykę, co przynosić może wiele satysfakcji, ale wymaga też mnóstwa wysiłku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj