Sprawdź, co musisz zrobić, zanim przeprowadzisz ozonowanie mieszkania

0
817
Sprawdź, co musisz zrobić, zanim przeprowadzisz ozonowanie mieszkania

Ozonowanie to skuteczny i prosty sposób na odkażenie mieszkania, odświeżenie powietrza i pozbycie się wirusów, bakterii, grzybów, roztoczy oraz nieprzyjemnych zapachów. Ozon jest naszym sprzymierzeńcem w walce z alergenami i chorobotwórczymi drobnoustrojami, pozwala także szybko i skutecznie oczyścić wnętrze po remoncie lub pozbyć się dymu papierosowego czy woni zwierząt. Zobacz, jak przygotować się do ozonowania mieszkania.

Jak działa ozonator? 

Ozonator, zwany również generatorem lub wytwornicą ozonu, to urządzenie wytwarzające jeden z najmocniejszych naturalnych utleniaczy składający się z trójatomowych cząsteczek tlenu, czyli ozon. W odpowiednim stężeniu skutecznie wyjaławia pomieszczenia, dlatego ozonatory znajdują zastosowanie w gabinetach lekarskich, kosmetycznych, miejscach publicznych, a także w prywatnych domach. Pozwalają również na odkażanie wszelkich powierzchni, żywności, artykułów dla dzieci czy wnętrz samochodów, szaf i lodówek.

Zobacz także  Jak urządzić kuchnię?

Generator ozonu skutecznie usuwa zanieczyszczenia nie tylko z powietrza, ale również wszystkich, nawet trudno dostępnych, powierzchni i zakamarków. To niewielkie urządzenie znacznie podnosi komfort życia i sprawia, że domownicy cieszą się lepszym samopoczuciem i rzadziej chorują. Ozonatory są ratunkiem dla alergików, umożliwiając im normalne funkcjonowanie we własnych czterech ścianach – podkreśla specjalista z firmy Bitom specjalizującej się w produkcji, sprzedaży i serwisie generatorów ozonu.

Wybór generatora ozonu 

Na co zwracać uwagę, wybierając ozonator do użytku domowego? Najważniejszym parametrem jest znamionowa wydajność ozonu. Im wyższa, tym szybciej przebiegnie proces ozonowania, a urządzenie oczyści pomieszczenia o większej kubaturze. Minimalna wartość to 4 g ozonu na godzinę, ale lepiej zainwestować w generator o nieco wyższej wydajności.

Zobacz także  Ocieplenie Celulozą – Jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych na rynku

Istotna jest także jakość urządzenia potwierdzona certyfikatami i gwarancją producenta, jego wymiary i waga, funkcje – do najbardziej przydatnych należy programowanie czasu uruchomienia, wybór cyklu pracy i autostart, a także wygląd oraz oczywiście koszt. Ceny domowych ozonatorów zaczynają się już od 100 złotych, jednak godne polecenia modele od renomowanych producentów kosztują około 10 razy więcej.

Przygotowanie pomieszczeń do ozonowania 

Gdy ozonator został już kupiony, czas na pierwsze uruchomienie. Przed rozpoczęciem ozonowania trzeba jednak odpowiednio przygotować pomieszczenie. Najważniejszą sprawą jest upewnienie się, że w czasie planowanego działania generatora w danym pokoju nie będą przebywały żadne osoby ani zwierzęta, dla bezpieczeństwa można także wynieść rośliny doniczkowe. Okna i drzwi muszą być zamknięte. Po zakończeniu ozonowania należy natomiast odczekać około pół godziny i dokładnie przewietrzyć pomieszczenie przez 30–40 minut.

Zobacz także  Pościel muślinowa z wypełnieniem - Komplet GOTS 60x70 Pudrowy Róż marki Mulinek

Warto pamiętać, że ozon usunie nieprzyjemne zapachy, nie pozbędzie się jednak ich źródła – musimy zrobić to sami lub regularnie powtarzać cały proces, jeśli zdecydujemy się na przykład na palenie papierosów w pomieszczeniu. Na szczęście użytkowanie generatorów ozonu jest łatwe, bezpieczne i nie nastręcza żadnych trudności. Wystarczy pamiętać o powyższych zasadach i korzystać z momentów, gdy w danym pokoju nikt nie przebywa, by proces ozonowania przebiegał sprawnie i niemal niezauważalnie dla domowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj