Okulista czy optometrysta? Kto najlepiej dobierze okulary korekcyjne?

Twój wzrok się pogorszył, a po kilku godzinach pracy przy komputerze bolą Cię oczy? To jednoznaczne sygnały – musisz udać się do specjalisty zajmującego się wzrokiem. Jednak do wyboru masz dwa miejsca: wizytę u optometrysty lub okulisty. Gdzie się udać, chcąc dobrać nowe okulary? Wyjaśniamy.

Czy optometrysta dobrze dobierze okulary korekcyjne? 

Tak. Jednak zakres jego kompetencji znacznie różni się od zakresu kompetencji okulisty.

Do optometrysty możesz się wybrać, jeżeli zauważysz, że:

 • ostrość Twojego wzroku się pogorszyła;
 • czujesz dyskomfort, nosząc okulary;
 • Twoje oczy są bardzo zmęczone po pracy przed ekranem komputera.

Optometrysta wykona pomiary parametrów układu wzrokowego. Zależnie od wyposażenia gabinetu może to zrobić za pomocą tablic do testowania wzroku, oftalmometru lub foroptera. Na ich podstawie oceni, jak widzi dana osoba. Pozwala to stwierdzić, czy są jej potrzebne okulary korekcyjne i jak duża jest wada wzroku. Oprócz tego specjalista zajmuje się rehabilitacją układu wzrokowego.

Optometrysta dobiera zarówno okulary korekcyjne dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jednak wizyta w jego gabinecie nie zawsze wystarczy. Kiedy problem ze wzrokiem jest poważniejszy, bardziej może pomóc okulista.

Okulista nie tylko dobierze okulary korekcyjne

Okulista to lekarz medycyny. Zajmuje się leczeniem chorób oczu, a oprócz tego – po szczegółowym badaniu – może wypisać receptę na okulary. 

Do okulisty należy udać się w przypadku:

 • podejrzenia choroby oczu;
 • ciała obcego w oku – może je wyjąć jedynie lekarz. Optometrysta nie ma do tego uprawnień;
 • widzenia mroczków lub mgły przed oczami;
 • urazu oka;
 • zauważenia niepokojących zmian w okolicach oczu;
 • pojawienia się spontanicznego (niespowodowanego dłuższym czytaniem czy pracą przed komputerem) bólu oka.

Okulista zdiagnozuje chorobę i być może zleci dodatkowe badania oraz wypisze receptę na leki. Optometrysta nie ma takich możliwości i uprawnień.

Recepta na okulary korekcyjne

Osobą, bez której nie obejdzie się zamówienie i wykonanie nowych okularów, jest optyk. Zajmuje się on ich wykonaniem na podstawie wyników badania przeprowadzonego przez optometrystę lub zgodnie z receptą od okulisty. Może doradzać też podczas wyboru odpowiednich oprawek. 

W salonach optycznych znajdziesz okulary korekcyjne damskie, męskie i dla dzieci, z różnymi soczewkami. Mimo że ich najważniejsze parametry (moc, cylinder czy oś) określają okuliści i optometryści, to ty decydujesz o ich wyglądzie. Możesz wybrać okulary – online lub w salonie stacjonarnym – w pełni odpowiadające Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Co znajduje się w ofercie optyków?

 1. Oprawki korekcyjne w różnym stylu

Klienci salonów optycznych mają do wyboru oprawki kwadratowe, okrągłe, kocie, oczy, modne panto czy lenonki i o wiele więcej. Projektuje się też specjalne okulary korekcyjne dla dzieci – z miękkimi, lekkimi i elastycznymi oprawkami.

 1. Soczewki o różnych właściwościach

W pracowniach optycznych powstają soczewki, które nie tylko pomagają lepiej widzieć osobom z wadami wzroku, ale też te, które będą chronić przed szkodliwym niebieskim światłem. Przydają się one tym, którzy spędzają dużo czasu przed ekranem monitora. Okulary Anti Blue Light mają filtr niebieskiego światła, które szkodzi oczom. Natomiast te z antyrefleksem rozpraszają odblaski, zapewniając lepsze widzenie. Dlatego sprawdzą się za kierownicą i przed monitorem.

Okulary korekcyjne często mają także powłoki zabezpieczające szkła przed zabrudzeniem. Ograniczają osiadanie kurzu na soczewkach i pozostawanie na nich śladów palców.

 1. Okulary 2w1

Oprawka typu Clip-On umożliwia szybką zmianę okularów – z tradycyjnych w przeciwsłoneczne. To możliwe, bo w zestawie znajduje się specjalna, ciemna nakładka z filtrem UV. Jej kształt jest idealnie dopasowany do soczewki. Nakładkę przyczepia się do ramki jednym ruchem ręki – te dwa elementy mocno przylegają do siebie dzięki magnesom. Modele typu Clip-On to zarówno okulary korekcyjne męskie i damskie, jak i dla dzieci.

 1. Soczewki z redukcją grubości

Do niedawna osoby z dużą wadą wzroku były skazane na grube, ciężkie i nieestetyczne szkła. Problem rozwiązała redukcja grubości soczewki. Dzięki specjalnej technologii jej produkcji nawet szkła o dużej mocy mogą być cienkie i lekkie. Pozwala to ukryć wadę wzroku, zwiększyć komfort noszenia okularów i zamontować takie soczewki w dowolnie wybranych oprawkach.

 1. Fotochromy

To soczewki, które przyciemniają się, gdy padają na nie promienie słońca. Mogą przydać się np. podczas jazdy samochodem, kiedy kierowca nie może zmienić okularów na przeciwsłoneczne, gdyż trzyma kierownicę. Mają także filtr UV chroniący oczy przed nadmiarem szkodliwych promieni słonecznych. 

Twoje okulary korekcyjne przestały Ci wystarczać? Udaj się do optometrysty. Nagle zaczęło boleć Cię oko i widzisz jakby przez mgłę? Koniecznie zgłoś się na wizytę u okulisty. Jednak pamiętaj, że to dopiero połowa sukcesu. Jeżeli okaże się, że potrzebujesz nowych okularów, czeka Cię jeszcze dobranie odpowiednich oprawek i soczewek u optyka.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj