Na co zwrócić uwagę podczas zakładania karty kredytowej?

Karta kredytowa jest produktem bankowym cieszącym się ogromną popularnością. Korzystają z niej osoby w różnym wieku, z różnym źródłem dochodu. Atrakcyjne warunki oraz łatwość używania czynią z karty wyjątkowo funkcjonalne narzędzie, które stwarza wiele możliwości. Nic więc dziwnego, że posiadaczy kart kredytowych wciąż przybywa. Sam proces ubiegania się o wydanie karty jest bardzo prosty i zazwyczaj przebiega bezproblemowo. Co trzeba zrobić, by stać się szczęśliwym posiadaczem karty kredytowej i jak przebiega proces jej wydawania? Sprawdźmy!

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa z wyglądu przypomina tradycyjną kartę płatniczą. To, co ją od niej odróżnia, to możliwość zaciągania kredytu w ramach przypisanego do karty limitu. Oznacza to możliwość dokonywania transakcji przy użyciu karty bez posiadania na niej realnych środków. Jest to forma kredytu gotówkowego zaciąganego na bardzo korzystnych dla klienta zasadach. Wysokość limitu przypisanego do karty uzależniona jest od warunków umowy. Wpływ na jego wysokość podobnie jak i na samo pozytywne rozpatrzenie wniosku o wydanie karty ma ocena zdolności kredytowej klienta. W ocenie tej brana jest pod uwagę historia kredytowa osoby ubiegającej się o wydanie karty, czyli to, jak dotychczas przebiegała spłata jego zobowiązań finansowych, a także m.in. rodzaj i źródło dochodów.

Warunki korzystania z kart kredytowych

Korzystanie z karty kredytowej jest bardzo atrakcyjne dla jej posiadacza. Pomimo tego, że posługując się nią, zaciąga on kredyt w ramach przyznanego limitu, jego spłata odbywa się na bardzo korzystnych warunkach. Przestrzeganie terminów bezodsetkowych umożliwia spłatę zadłużenia bez żadnych dodatkowych kosztów. W praktyce oznacza to, że posiadacz karty spłaca dokładnie tyle, ile pożyczył, bez zbędnych odsetek. Warunkiem jest jednak przestrzeganie tzw. terminów bezodsetkowych. Po ich przekroczeniu do pożyczonej sumy zostaną doliczone stosowne odsetki w sposób zgodny z warunkami zawartymi w umowie.

Spłata karty kredytowej na tych zasadach sprawia, że korzystanie z niej w wielu przypadkach jest całkowicie bezpłatne, w innych zaś wiąże się z minimalnymi opłatami za samo prowadzenie karty. Warunki naliczania opłat za korzystanie z karty przypisane są do danej oferty. Dlatego też decydując się na złożenie wniosku o jej wydanie, warto zapoznać się z kilkoma różnymi propozycjami. Jako że karta kredytowa nie jest przypisana do tradycyjnego rachunku, można złożyć wniosek o jej wydanie, nie posiadając rachunku bankowego w danej placówce. Czasami jednak banki przygotowują specjalne oferty dla swoich klientów, w których proponowane warunki są zdecydowanie korzystniejsze. Rozważając złożenie wniosku o wydanie karty kredytowej, warto najpierw zapoznać się z ofertą swojego banku. Może się bowiem okazać, że będzie ona najbardziej atrakcyjna.

Karta kredytowa – dla kogo?

Karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą w elastyczny sposób zarządzać swoim domowym budżetem. Idealnie sprawdza się w sytuacji niespodziewanych wydatków, ale nie tylko. Jest dobrym sposobem na sfinansowanie dodatkowych zakupów czy też wakacyjnych podróży. Zachowując ostrożność przy zaciąganiu kredytu, a także przestrzegając terminu spłaty zadłużenia, korzystanie z karty kredytowej jest całkowicie bezpieczne. Decyzję o złożeniu wniosku o wydanie karty powinny za to przemyśleć te osoby, które mają problem z kontrolą swoich wydatków. Poczucie braku ograniczeń w wydawaniu pieniędzy może skutkować nadmiernym zadłużeniem, a to z kolei wiąże się z dużym ryzykiem utraty płynności finansowej, skutkującej niebezpieczną spiralą zadłużenia.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-do-czego-sluzy,1,1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj