Moda gotycka - mroczne piękno i alternatywna estetyka

Moda gotycka – mroczne piękno i alternatywna estetyka

Korzenie stylu gotyckiego w muzyce oraz kulturze sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Szybko stał się on również unikalnym i rozpoznawalnym ruchem modowym, który inspiruje do dziś. Moda gotycka nawiązuje do estetyki mrocznego romantyzmu, średniowiecznej tajemniczości oraz wiktoriańskiego dostojeństwa. Zdecydowanie jest czymś więcej niż tylko sposobem ubierania się – to forma wyrażania siebie oraz manifestowania indywidualizmu.

Odzież

Ubrania w stylu gotyckim charakteryzuje głównie kolor czarny, choć w późniejszych latach wprowadzono również inne ciemne odcienie, takie jak burgund, głęboki fiolet czy zieleń. Charakterystyczne elementy odzieży gotyckiej to przede wszystkim koronki i welury – materiały dodające strojom elegancji, ale też tajemniczości. Sukienki gotyckie i koszule zwykle są bogato zdobione koronkami. Ponadto kurtki, spodnie, jak również podkreślające talię i dodające wyrazistości gorsety, które także są nieodłącznym elementem gotyckiej garderoby, wykonywane są z czarnej skóry. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni preferujący styl gotycki często noszą długie płaszcze lub peleryny. Męskie i damskie warianty tego stroju zazwyczaj wykonywane są z ciężkich, bogato zdobionych materiałów. Na specjalne okazje chętnie wykorzystywane są nawiązujące do epoki wiktoriańskiej elementy, takie jak spódnica gotycka czy koszula z żabotami i falbanami, dodające szyku i elegancji.

Obuwie

Buty gotyckie to najczęściej ciężkie, wojskowe glany zdobione ćwiekami, łańcuchami i sprzączkami. Ponadto na stronach gotyckiego sklepu internetowego często można znaleźć wysokie, masywne buty na platformach, tak zwane creepersy, które wyglądają naprawdę imponująco, a dodatkowo dodają wzrostu. Wśród innych propozycji pasujących do mody gotyckiej należy wyróżnić często zdobione motywami czaszek i krzyży kowbojki oraz eleganckie botki wiktoriańskie z koronkowymi zdobieniami i charakterystycznym sznurowaniem.

Ideologia

Gotycki styl to coś więcej niż tylko wygląd – to także filozofia i sposób bycia. Ideologia gotycka obejmuje między innymi indywidualizm, fascynację motywem ars moriendi i tajemniczością, a także romantyzm. Gotyk jest celebracją inności, wyrażania swojej unikalności i niepoddawania się społecznym schematom. Często osoby identyfikujące się jako goth są outsiderami, podążają własną ścieżką i stawiają na mocne akcentowanie indywidualizmu.

Podsumowanie

Styl gotycki jest niezwykle złożony i wielowarstwowy. Łączy w sobie elementy mody, ideologii i subkultury. To wyraz głębokiej estetyki i osobistej filozofii, która zyskała szerokie uznanie i stała się nieodłącznym elementem współczesnej kultury alternatywnej. Buty gotyckie na platformie, sukienki gotyckie z dodatkiem koronek, a także charakterystyczny makijaż w połączeniu z dodatkami stanowią idealny asortyment dla każdego gotha, który pragnie podkreślić przynależność do subkultury poprzez swój wygląd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj