Jak urządzić kuchnię?

Kuchnia to miejsce, gdzie na co dzień spędzamy sporo czasu. Musi być zatem nie tylko ładna, ale też praktycznie urządzona. O czym trzeba pamiętać rozpoczynając urządzanie kuchni?

Wygodny rozkład mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wcale nie jest tak skomplikowane, na jakie może wyglądać. Wystarczy zapamiętać parę ważnych zasad, by stworzyć wygodną przestrzeń kuchenną i to bez pomocy profesjonalistów.

Podstawą do stworzenia praktycznej kuchni jest zaplanowanie ułożenia mebli. Ważna jest ich ilość, wielkość i sposób ustawienia. Na początek warto zaplanować ustawienie podstawowych elementów, czyli sprzętu: lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem oraz zmywarki i zlewozmywaka. Zasady projektowania kuchni mówią, że ich ustawienie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania jedzenia. Kierując się tą zasadą najlepiej na skraju kuchni umieścić lodówkę, zaraz obok zlewozmywak, a za nimi kuchenkę oraz piekarnik. Każdy ten element powinien znajdować się w zasięgu ręki, dzięki temu przemieszczanie się po kuchni będzie prostsze, a gotowanie dużo przyjemniejsze.

Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania

Drugą ważną kwestią jest ilość miejsca przeznaczonego do przechowywania wszelkich akcesoriów kuchennych, produktów spożywczych i oczywiście naczyń.

Kuchenne półki muszą być przystosowane do domowników, ilości wspomnianych wyżej rzeczy a także trybu życia osób korzystających z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne na pewno sprawdzą się do przechowywania większych zapasów oraz rozmaitych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Głębokie szuflady to opcja dla osób ceniących sobie wygodę, a odpowiednio zagospodarowane umożliwiają świetną segregację w przypadku przypraw, sztućców czy herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu tych opcjach organizację przestrzeni ułatwiają przeróżne organizery oraz pojemniki do przechowywania. Szafki z oszklonymi drzwiczkami wyjątkowo pięknie się prezentują, zwłaszcza wypełnione barwną porcelaną bądź eleganckim szkłem, jednak wymagają nieco więcej uwagi, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne oszczędzają sporo miejsca, ale wygodne korzystanie z nich często oznacza konieczność montażu specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego sięgnięcie w głąb szafki.

Niezbędne wyposażenie kuchni

Ostatnią, ale nie mniej istotną rzeczą są akcesoria kuchenne, którymi zapełnia się szafki i które ułatwi codzienne czynności. Ważne są ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dobrane do rodzaju kuchenki, a także wiele mniej oczywistych gadżetów, takich jak duże miski, naczynia do serwowania, formy do ciast, obieraki i wyciskarki, sitka i durszlaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie muszą być dopasowane do rodzaju kupionych garnków, całkiem inne nadają się do tych z metalu, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj