Sterownik gazu to jeden z najważniejszych elementów instalacji LPG. Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, mogą pojawić się poważne problemy z działaniem auta. Jak to sprawdzić? Poznaj najważniejsze objawy uszkodzenia sterownika.
Co to jest sterownik gazu LPG?
Sterownik samochodowej instalacji LPG odpowiada za zarządzanie obiegiem paliwa gazowego w aucie. Jego zadaniem jest sterowanie całą instalacją poprzez dawkowanie odpowiedniej ilości gazu do cylindrów oraz utrzymywanie prawidłowych parametrów mieszanki paliwowo-powietrznej. Dzięki temu, że kontroluje przepływ gazu, zapewnia optymalne spalanie, co przekłada się na oszczędną pracę układu. Sterownik jest też połączony z innymi elementami instalacji, czyli czujnikami, elektrozaworami i wtryskiwaczami.
Ze względu na to, jak istotną funkcję pełni sterownik, powinien być on dobrze dobrany do rodzaju pojazdu. Źle dopasowany komponent nie poradzi sobie z zapewnieniem właściwej mieszanki gazu, powodując nieprawidłowości w pracy silnika. Dlatego jego doborem zajmują się wyłącznie fachowcy.
Objawy awarii sterownika gazu w aucie
Uszkodzony sterownik nieprawidłowo reguluje przepływ gazu. Jak możesz sprawdzić, czy do tego doszło? Najczęstsze objawy awarii sterownika to:
spadek mocy silnika – auto traci moc i nie przyspiesza tak jak zwykle,
nieprawidłowe spalanie – pojawiają się niestabilne obroty silnika i szarpanie w trakcie jazdy,
problemy z uruchamianiem silnika – jeśli silnik ma trudności z odpaleniem na gazie, wskazuje to na kłopoty ze sterownikiem,
zwiększona emisja spalin – nieodpowiednia regulacja mieszanki paliwowo-powietrznej skutkuje wydzielaniem czarnego dymu z wydechu i wysoką emisją spalin,
trudności w przełączaniu między paliwami – zarówno podczas przełączania benzyny na gaz, jak i odwrotnie,
kontrolka check engine – miganie lub świecenie kontrolki sygnalizuje błędy w systemie auta i może dotyczyć również sterownika.
Jeśli zauważysz w swoim aucie którykolwiek z wymienionych objawów, niezbędna jest profesjonalna diagnostyka. Uszkodzony sterownik może uniemożliwiać jazdę na paliwie gazowym oraz znacznie obniża komfort jazdy, dlatego wymaga jak najszybszej reakcji.
Co zrobić w przypadku podejrzenia uszkodzenia sterownika LPG?
Problemy ze sterownikiem wymagają konsultacji z fachowcem, a najlepiej z autoryzowanym serwisem instalacji LPG. W zależności od stopnia i rodzaju uszkodzenie, serwis może zaproponować naprawę sterownika lub wymianę na nowy. Jeśli konieczna okaże się wymiana, trzeba upewnić się, czy sterownik jest kompatybilny z modelem auta. Duże znaczenie dla prawidłowego działania instalacji ma również zastosowanie nowoczesnych technologii oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Aby sterownik pracował prawidłowo, należy więc udać się do sprawdzonego serwisu o jak najwyższej renomie.
Sterowniki, które gwarantują efektywną pracę systemu
Sterownik gazu to kluczowy element instalacji LPG. Jeśli zauważysz objawy wskazujące na nieprawidłową pracę sterownika, nie ignoruj ich, ale jak najszybciej skonsultuj się z fachowcami. Pamiętaj też o tym, jak duże znaczenie dla właściwego działania instalacji ma jakość poszczególnych komponentów oraz fachowy montaż. Wszystko to oferuje zaś STAG. Lider w produkcji autogazu w Polsce proponuje innowacyjne rozwiązania, takie jak sterowniki umożliwiające inteligentne zarządzanie pracą całego systemu. To gwarancja długiej i wydajnej pracy instalacji – dzięki nim nie musisz już martwić się o to, jak rozpoznać uszkodzony sterownik gazu.